Hónapról hónapra fokozódó munkaerőhiányt ma már a kormány számos eszközzel próbálja enyhíteni, eleinte azonban még egy viszonylag egyszerű "megoldáshoz" folyamodott: ukrán vendégmunkásokkal tervezte feltölteni a hiányszakmák üres álláshelyeit. Erre, az összesen két évig tartó programra összesen 450 millió forintos keretet határoztak meg. Igaz, a migránsok betelepítése elleni közdelem közepette az egész projekt nem lett túlságosan nagy dobra verve. Fű alatt azonban zajlott a munka.
A program célja - mint az a 2017-es költségvetés zárszámadásában is olvasható -, hogy
"a hazai piacon működő cégek olyan álláshelyek betöltésére kapjanak lehetőséget, amelyeket eddig nem tudtak betölteni magyar, vagy más uniós ország állampolgáraival, és előreláthatóan ezt a közeljövőben sem tudnák megtenni."
Az eddigi információk szerint 262 millió forintot költöttek el a programmal összefüggésben (ebből 82 millió fedezte az ukrán médiakampányt, 180 milliót pedig a program keretéből költöttek el különféle célokra), a 2017-es költségvetés múlt pénteken benyújtott zárszámadási törvényjavaslata szerint azonban még 270 milliót elköltöttek tavaly. Vagyis a rendelkezésre álló 450 milliós keretet az utolsó fillérig felhasználták az ukránok foglalkoztatására.
A program keretében a következő tevékenységek valósultak meg:
- megállapodás ukrán székhelyű jogi személyiségű szervezetekkel Magyarországra irányuló munkaerő-közvetítési tevékenységi engedéllyel,
- toborzó és közvetítő irodák kialakítása Ukrajna jelentősebb foglalkoztatási régióiban,
- magyar vállalkozások munkaerő-igényéről informatikai adatbázis létrehozása,
- logisztikai szervezés, tanácsadás.
A célok megvalósulása érdekében két bázist, ahhoz tartozóan pedig két irodát hoztak létre, ahol megfelelő szakképesítésű, szakmai tapasztalattal rendelkező, ukrán és magyar nyelven is jól beszélő munkatársak szervezték a munkát és tartották a kapcsolatot a magyar, illetve ukrán partnerekkel. A program keretén belül átfogó PR és reklámszolgáltatási csomag került összeállításra mindkét ország területén, melybe a hirdetési és reklámtevékenység és a munkáltatói fórumok szervezése is egyaránt beletartozott.
A program keretében 5000 fő ukrán állampolgár kapott munkavállalási engedélyt és ebből 4600 fő már legalább egy hónapot meghaladó munkaviszony keretében dolgozik - olvasható a törvényjavaslatban.
Összességében a kormány úgy értékeli, hogy a pilot szerepet a program betöltötte és a további működés biztosítja a cégek szakképzettséget nem igénylő, egyszerű ipari, építőipari, valamint gépkezelő, összeszerelő, és élelmiszer feldolgozó munkakörben felmerülő igényeinek kielégítését.