A Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli előzetes adatai alapján a magyar GDP 2,8 százalékos növekedést mutatott előző év azonos időszakához képest a tavalyi utolsó negyedévben szezonálisan és naptárhatással kiigazítva. Ennél nagyobb növekedésre legutóbb 2006 utolsó negyedévében volt példa, amikor is 3,1 százalékkal tudott bővülni a gazdasági teljesítményünk - vagyis 7 éves rekordot sikerült öszehozni 2013 utolsó 3 hónapjában.
A bővülés mértéke túlságosan nagy meglepetést nem okozhatott, hiszen nemcsak Orbán Viktor utalt arra, hogy az utolsó negyedév kiugró növekedést hozhat, de szerdai cikkünkben mi is arról írtunk: egy év késéssel megtörténhetett az elrugaszkodás. Bár a részletes adatokra még közel egy hónapot várnunk kell, nem tévedhetünk túlságosan nagyot, ha azt mondjuk: ezúttal kisebb-nagyobb mértékben minden ágazat hozzájárult a remek adathoz. Például sokat jelenthetett a 2012-esnél kedvezőbb időjárás is, ami a mezőgazdasági teljesítményt javította, ám arról sem szabad megfeledkezni, hogy a 2012 utolsó negyedéve jókora gazdasági zsugorodást hozott. Vagyis a mostani kiugró adat nagyban köszönhető az alacsony bázisnak is.
Negyedéves bázison lassabb ütemű növekedés
A tavalyi utolsó negyedévben, ahogy arra két nappal ezelőtt az mfor.hu is számított, az előző három hónaphoz viszonyítva 0,6 százalékos volt a gazdasági növekedés mértéke, ami elmarad a korábbi 0,8 százaléktól. Ez utóbbi adatot egyébként a KSH 0,9 százalékról módosította lefelé.
Az, hogy negyedéves bázison lassult a gazdasági növekedés, részben köszönhető például az ipar területén működő vállalatok év végi szokásos leállásainak, termelésük volumenének visszafogásának.
2013: +1,2%
A statisztikai hivatal a negyedéves adatok mellett előzetes egész éves adatot is közölt, mely alapján a 2012. évi 1,8 százalékos mínusz után tavaly 1,2 százalékos gazdasági növekedést könyvelhetünk el. Az adat a kormány hivatalos, 0,9 százalékos várakozásánál jobb, ám különböző nyilatkozatokban többször utaltak már arra, hogy ennél minden bizonnyal jobb, sőt 1 százaléknál is magasabb lehet majd a növekedés mértéke.
Hogy reagált a forint?
A forint a reggel 311 feletti szintekről a GDP-adat megjelenését követően lendületes erősödésbe kezdett és immár 309 forintot kell adni egy euróért a bankközi devizapiacon. Egy amerikai dollár 225,7, egy svájci frank pedig 253,2 forintot ér.
Örül az NGM is
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint "a növekedéshez mindhárom termelő ágazat, a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar egyaránt hozzájárult. A mezőgazdasági termelés dinamikus növekedéséhez a 2012-esnél lényegesen kedvezőbb időjárási viszonyok is hozzájárultak. Az ipari termelés 5 százalék felett növekedett, amit támogatott a külső kereslet élénkülése, az elmúlt időszak autóipari kapacitásbővítése és a magára találó belső kereslet".
A tárca véleménye szerint ez a kiugróan jó adat több más területre is jó hatással van, így a munkaerőpiacra, ahol már "több mint 4 millióan dolgoznak", sőt, a munkanélküliek száma is számottevően csökkent. A növekvő gazdaság és foglalkoztatottság a jövedelmeket emeli, így a háztartások többet költenek, ami pedig az államháztartási egyenleget javítja.
A jövőre vonatkozóan pedig úgy vélik: "a kilátások kedvezőek a következő negyedévekre is, amit a külső konjunktúra várható élénkülése mellett az üzleti és fogyasztói várakozások, illetve a rendelésállományi adatok is alátámasztanak".
A most megjelent GDP-adattal kapcsolatban egyébként Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter 10 órakor tart sajtótájékoztatót, melyről az mfor.hu is tudósít. Az pedig, hogy ezzel a kiemelkedő adattal mire megyünk uniós viszonylatban, 11 órakor az Eurostat publikálásának köszönhetően kiderül.
mfor.hu