5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A kormány 5,2 százalékos inflációval tervezte a büdzsét, a valóság azonban ennek közelébe sem ér. Bár ez a lakosságnak kedvező, a költségvetésnek jelentős mínuszokat jelent. Hogy mennyit is pontosan? Erre kerestük a választ.

Június közepén jelentette be Varga Mihály második kiigazító csomagját, melyre a vártnál jóval alacsonyabb idei évi infláció miatt is szükség volt. A kormány tavaly év végén ugyanis még 5,2 százalékos fogyasztói árindexszel tervezte az idei büdzsét, ám nagyon hamar kiderült, hogy a kormányzati intézkedések, pontosabban a rezsicsökkentések rekordalacsony szintre vitték a pénzromlás ütemét. Ez pedig, miközben a lakosság szempontjából igen kedvező változás, a költségvetés oldaláról elmaradó adóbevételeket eredményez. "Ennek hatása (szerk.: alacsony infláció) pedig megmutatkozik a fogyasztási típusú adóbevételeknél, így a tervezettől elmaradhatnak az áfából, a jövedéki adóból és a tranzakciós illetékből származó bevételek" - magyarázta a miniszter a kiigazító csomag bejelentésekor. (A történetnek másik is oldala is van! Ugyan, mi kizárólag a "veszteségre" fókuszálunk, meg kell jegyezni, hogy az alacsony infláció miatt például spórolhat a büdzsé a kamatkiadásokon is.)

A költségvetési előirányzatok alapján az látszik, hogy a kormány a fogyasztáshoz kapcsolt adókból nominálisan a 2012-esnél 16 százalékkal tervezett be többet: 3703 milliárd után 4287 milliárd forintot. Mivel azonban a korábbi évekkel ellentétben e jogcím alatt jelenik meg a büdzsében 3 új adónem is (távközlési adó, pénzügyi tranzakciós illeték és a biztosítási adó), ezek előirányzatával korrigáltuk a tervszámokat. Így az áfából, a jövedéki adóból és a regisztrációs adóból idén 3914,3 milliárdot remélt a kormány szemben a tavalyi 3690,5 milliárddal. Ez 6 százalékos nominális növekedést jelentett volna, amit ha korrigálunk a tavalyi tervezéskor alkalmazott, idei évre jelzett 5,2 százalékos inflációval, 1 százalékos reálnövekedést kapunk.

83 milliárdot bukhatnak idén

Igenám, de már az első idei hónapok után kiderült, hogy jóval a kormányzati prognózisok alatt lesz a pénzromlás idei üteme, ez pedig, ahogy már említettük, jócskán befolyásolja a fogyasztási adókból származó bevételeket is. Ennek megfelelően a Nemzetgazdasági Minisztérium a konvergencia programban módosította az inflációs előrejelzését, 3,1 százalékra. Bár az elemzői várakozások konszenzusa még ennél is alacsonyabbat prognosztizál előre. Mindenesetre mi a kormányzati előrejelzéssel számoltunk, amikor is megkaptuk, hogy az alacsonyabb inflációval 6 helyett "csupán" 4 százalékkal nőnének idén a vizsgált bevételek. Vagyis a kormány által betervezett és a módusuló összegek között 78,1 milliárdos az eltérés. Magyarul, ennyit bukik az államkassza azért, mert jócskán "túllőtték" a 2013-as inflációt annak tervezésekor. Persze lakossági szempontból azért ennek is megvolt az előnye, hiszen a minimálbéreket és a nyugdíjakat is a magasabb mértékkel emelték, de ez már egy másik történet.

Kalkulációnk alapján az áfából várt 2953,2 milliárd helyett 59 milliárddal kevesebb jöhet be, a jövedéki adó 947,1 milliárdja helyett 18,9 milliárddal kevesebb lehet a valóság, míg a regisztrációs adónál 279 millió az eltérés. És mindemellé még betársul a fogyasztási adóként befolyó tranzakciós adó, melyből eddig jelentős volt az elmaradás, ám előbb egyszeri tranzakciós illetékfizetést róttak ki a bankokra az első négy havi befolyt összeg duplájában meghatározva, majd augusztustól megemelték az illeték mértékét is, így akár a tervnek megfelelő összeg össze is jöhetne. Ám Banai Péter Benő a nemzetgazdasági tárca egyik fogadóóráján úgy fogalmazott: még a fentiek tükrében sem éri el a befolyt összeg az előirányzatot.

Az első félévben 56 milliárd is lehet az elmaradás...

A helyzet azonban az, hogy a fentebb említett 78,1 milliárd forintos mínusz igen óvatos becslésnek nevezhető, hiszen még az áprilisi kormány-várakozást jelentő 3,1 százaléknál is alacsonyabb lehet az infláció. Jelenleg az elemzői konszenzus 2,5 százalék körül mozog, az első félév átlaga pedig 2,35 százalékra jött ki.

Mivel nemrég megismerhettük a júniusi részletes államháztartási adatokat is, amivel teljes rálátásunk lehet az első félév állapotára, elkészítettük becslésünket az eddigi felhalmozott elmaradásra. Ebben az esetben sem számoltunk a 3 új adónemmel, és így 1957,2 milliárdnak kellett volna befolynia a büdzsébe az előirányzat időarányos megosztásával szemben a tavaly 1845,3 milliárddal. A vártnál alacsonyabb első féléves infláció eredményként azonban már 53 milliárdos eltérés mutatkozik. Áfából 40 milliárddal folyt be kevesebb csak a pénzromlás üteme miatt, jövedéki adóból pedig 12,9 milliárddal.

A második Varga-csomag azonban minden bizonnyal valamilyen mértékben kompenzálni tudja majd a "túlbecslés" miatti költségvetési kieséseket.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!