3p

A piac immár hónapok óta "teszteli" a Monetáris Tanács tűrőképességét a gyenge forintot érintően. Úgy tűnik, ezúttal sem ijedtek meg a 300 forint közelébe kerülő árfolyamtól.

A jegybank Monetáris Tanácsa január végén is folytatta kamatcsökkentő ciklusát és ismét 0,25 bázisponttal mérsékelte az irányadó kamatlábat, így az már 5,5 százalék.

A piac egyébként megosztott volt már a kérdésben, többet tartották úgy, hogy a jelenlegi szintje a forintnak óvatosságra inti a tanácstagokat és szünetet tartanak a már 6 hónapja zajló kamatcsökkentési ciklusban, hiszen hazánk devizakitettsége miatt a gyenge forint nem előnyös. A tanács azonban úgy tűnik, a gazdasági növekedés beindítását mindennél fontosabbnak tartja, és újabb vágást eszközölt.

A döntés hátteréről később Simor András tart sajtótájékoztatót, melyről az mfor.hu is beszámol.

A kamatdöntést megelőző percekben a forint jelentősen erősödni kezdett, 296,60-ig mozdult az euróval szemben, majd a vágást követően némileg gyengült, hiszen ismét 297 felett kereskednek a keresztárfolyammal. Az euróval szembeni kurzus azonban még így is kedvezőbb, mint a hétfői szint, hiszen akkor elérte a 300 forintot is az euró árfolyama.

Nehéz helyzetben volt a jegybank

Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfólió menedzsere szerint a vártnál kedvezőbb decemberi inflációs adat és a hónap során megjelent rendkívül gyenge reálgazdasági adatok adhattak ismét muníciót a külső tagoknak a kamatvágáshoz. "Nehéz helyzetbe került az MNB, hiszen ha a 300-as euro-forint szint közelében megállt volna, akkor egyértelműen jelzi, hogy igenis létezik olyan árfolyamszint, amely mellett az eddig mindenre elszánt külsős tagok is visszavonulót fújnak, és egy ilyen konkrét szint explicitté tétele a későbbi mozgásteret szűkítette volna. A mostani enyhítés a jelenlegi forintárfolyam tükrében azonban felveti a kérdést annak kapcsán, hogy miként értelmezendő a Monetáris Tanácsnak az az iránymutatása, amely szerint addig folytatódik a kamatcsökkentés, amíg a kedvező globális folyamatok  megmaradnak" - véli a szakértő.

Szerinte a hajszálnyival kedvezőbb globális növekedési kilátások, és a stabilabb eurózóna mellett a gyengülő forint mindenképpen romlást jelez. "A 300-as szint feletti kamatvágásokra eddig nem volt példa, így a forint árfolyamra is váratlan hatással lehetnek. A gyengülő forint kapcsán nem látszik, hogy mi lenne a külsős tagok álláspontja, és a kormány kommunikációja is meglehetősen ellentmondásos, így lehet, hogy nagyobb kilengések elé nézünk" - veti fel Bebesy.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!