4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Leginkább piacnyugtató hatása lehetett Matolcsy György szerdai bejelentésének, mely szerint 2011-ben 3 százalék alatt lesz a költségvetés hiánya - véli az mfor.hu által megkérdezett elemző. Németh Dávid szerint a miniszter kijelentése alapvetően pozitív, ugyanakkor még nagyon sok a bizonytalanság. Kérdés, mi lesz a jövő évre tervezett adóváltozásokkal, így az egykulcsos adóval, a szuperbruttóval és az adójóváírással. Ráadásul a kormánynak további 100-200 milliárd forintot faragni a kiadásokon, ami akár elbocsátásokkal is járhatna a közszférában.

Továbbra sem tudni konkrétumokat a kormány 2011-es adóelképzeléseiről: nem tudni például, hogy marad-e a szuperbruttó és az adójóváírás, illetve elkezdik-e januártól bevezetni a beígért egykulcsos 16 százalékos adót - mondta az mfor.hu kérdésére Németh Dávid. Az ING Bank elemzője szerint azzal, hogy a kormány letette a garast a 3 százalék alatti hiány mellett, ehhez kell majd szabni az adótörvényeket is.

Vannak kockázatok

Szerdán jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, hogy a kormány 2011-ben 3 százalék alatt akarja tartani a költségvetés hiányát, szerinte ez történelmi tett lenne, hiszen eddig még sosem sikerült az Unió által megkövetelt hiánycélt hoznunk.

A hiány kordában tartásának több feltétele is van: egyrészt jövőre is be kell szedni 200 milliárd forint bankadót, másrészt 2,5-3 százalékos gazdasági növekedést kell elérni. A kormány számításai szerint egy százalékos bővülés nagyjából 70 milliárd forinttal csökkenti a deficitet. Fontos még a további kiadáslefaragás, Matolcsy szerint az állami költekezésben 100-200 milliárd forintot kell megspórolni jövőre is.

"Elvileg reális cél lehet a 3 százalék alatti hiánycél 2011-re, de még sok a bizonytalanság. A 2,5-3 százalékos gazdasági növekedés például kétségtelenül az optimista forgatókönyvek közé tartozik jelenleg" - véli Németh Dávid. Az ING Bank elemzője szerint éppen ezért lesz fontos, hogy mekkora tartalékot építenek majd a jövő évi költségvetésbe, ha esetleg a növekedés elmarad a várttól.

Hol lehet még spórolni?

Az is nagy kérdés lesz, hol tud még a kormány további 100-200 milliárd forintot faragni a kiadásokon - véli az elemző. A minisztériumoknál és az önkormányzatoknál biztosan lehet még faragni a kiadásokból, ez viszont akár elbocsátásokkal is járhatna a közszférában.

További bizonytalanságot jelent, hogy mi lesz a jövő évre tervezett adóváltozásokkal. A kormány eredeti tervei szerint január elsejétől elkezdték volna fokozatosan bevezetni az egykulcsos 16 százalékos személyi jövedelemadót, azonban arról eddig nem lehetett hivatalos nyilatkozatokat hallani, mit terveznek a szuperbruttóval és az adójóváírással. Németh Dávid szerint a hiánycél 3 százalék alatt tartásából az következik, hogy valószínűleg marad a szuperbruttó. "Ha a kormány kiállt a 3 százalék alatti hiány mellett, akkor minden bizonnyal olyan adótörvényeket fognak majd benyújtani, melyekkel ez teljesíthető" - véli az elemző.

Brüsszelből és a piacokról jött a nyomás

Az sem lehet véletlen, hogy Matolcsy éppen szerdán állt ki a nyilvánosság elé a 2011-es költségvetés első terveivel. A svájci frank rekordárfolyama miatt sokan arra számítottak, hogy már Orbán Viktor keddi beszédében megpróbálja majd megnyugtatni a piacokat, végül a miniszterelnök az első száz nem értékelésekor nem ejtett szót a költségvetésről.

Másrészt kedd délután jelentek meg az augusztusi költségvetési adatok, melyek a vártnál magasabb hiányt mutattak. Matolcsy szerint azonban nem kell aggódni, ugyanis a bankadót majd csak szeptemberben szedik be, ezért a miniszter szerint a legfrissebb adatok éppen azt bizonyítják, hogy tartható lesz az idei 3,8 százalékos hiánycél.

Németh Dávid szerint a szerdai nyilatkozatban közrejátszhatott az uniós pénzügyminiszterek testületének, az Ecofinnek keddi ülése, melyen valószínűleg egyértelművé tették, hogy súlyos szankciókat alkalmaznak majd a hiányt túllépő országokkal szemben. Így valószínűleg a piacok és az Unió együttes nyomása kényszerítette ki, hogy a kormány kiálljon a 3 százalék alatti deficit mellett és elvesse a korábbi törekvést, mely még a hiány feljebb alkudására irányult.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!