2p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár az Egyesült Államokban az elnökválasztási kampány közepette erősödnek a Kína-ellenes hangok, a kelet-ázsiai országból Amerikába áramló működőtőke összege töretlenül nő - derül ki a Mergermarket pénzügyi információkat és elemzéseket készítő cég statisztikáiból.

A vállalat adatai szerint idén csaknem megduplázódott a kínai beruházások értéke az Egyesült Államokban, s az év hátralévő hónapjaiban is a trend folytatódása várható. A kínai fél által kezdeményezett cégösszevonások és felvásárlások (M&A) értéke az év első kilenc hónapjában 93,7 százalékkal nőtt 2011 hasonló időszakához képest, vagyis már a hétmilliárd dolláros határt közelíti. A dollárban számolt befektetéseket illetően az Egyesült Államokban ma a szárazföldi kínai és hongkongi cégek a harmadik legnagyobb befektetők - mutat rá az elemző cég. Az első két helyet jelenleg Kanada és Nagy-Britannia birtokolja.

A South China Morning Post egy korábbi összeállításában a megkérdezett elemzők úgy becsülték: az kínai beruházások értéke jövőre akár a 13 milliárd dollárt is elérheti az Egyesült Államokban, ami a 2012-re várt értéknek a másfélszerese. Idén az elnökválasztási kampány miatt és a jelöltek retorikája következtében is fokozódó Kína-ellenesség miatt néhány nagyobb szabású beruházás aláírását elhalasztották, ezek is a jövő évben esedékesek - jegyezték meg a lapnak az elemzők.

A héten több kínai újság is kemény hangon bírálta a lassan finisébe érkező amerikai elnökválasztási kampány gyakorlatát, annak során ugyanis már szinte kötelező elemmé vált Kína szapulása. A Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao) úgy fogalmazott: az, hogy hazugságokkal az amerikai szavazók megnyerhetők, azt mutatja, baj van a rendszerrel, s ez az amerikai politika szégyene, a világ számára pedig későbbi bajok előszele. A Hszinhua hírügynökség arról írt, hogy, az amerikai politikusok "kaméleon-politikája", vagyis Kína becsmérlése, majd a gyors véleményváltás, komoly sebeket üthet a kétoldalú kapcsolatokon. Ez elsősorban az Egyesült Államokat sújthatja, Kína ugyanis az amerikai vállalatok legjövedelmezőbb piaca, és a kelet-ázsiai ország terjeszkedése - melynek a Kína-ellenes hangok csak ártanak - komoly üzleti lehetőségeket és munkahelyeket teremt az amerikai emberek számára.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!