3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bírálta az új német kormány gazdaságpolitikai célkitűzéseit, és a tervezett adócsökkentések helyett a költségvetés konszolidálását sürgette a Német Iparszövetség (BDI).

Hans-Peter Keitel, a gyáriparosok szövetségének elnöke egy vasárnap megjelent interjúban azt hangsúlyozta, hogy az adócsökkentések a további eladósodáshoz, illetve újabb milliárdos hitelekhez vezetnek, és ezáltal a politika számára a pénzügyi játéktér egyre szűkebbé válik. "A szövetség prioritása épp ezért az államháztartás konszolidálása, ami fontosabb az adócsökkentéseknél" - szögezte le Keitel.

A konzervatív-liberális kormányzattal erősen rokonszenvező BDI vezetője hangsúlyozta, hogy szükség van a különböző támogatások csökkentésére is. Erre - mint utalt rá - az iparszövetség javaslatokat kíván tenni. A kormánynak azonban felül kell vizsgálnia például a szociális rendszereket - tette hozzá, úgy vélekedve, hogy ezen a téren jelentős megtakarítási lehetőségek vannak.

Az elmúlt héten hivatalba lépett új kormány programjában 2011-től  évi 24 milliárd eurós adócsökkentéseket - mindenekelőtt a jövedelemadó csökkentését - irányozta elő. A konzervatív-liberális kormány adócsökkentési terveit ugyanakkor több frontos támadás érte. Azokat bírálták neves gazdasági szakértők, bankvezetők - köztük a szövetségi jegybank, valamint a Deutsche Bank - vezetője, az ellenzéki pártok, de konzervatív tartományi miniszterelnökök is.  Az általános vélekedés  az adócsökkentésekre nincs meg a fedezet, azok tovább növelik az amúgy is rekord méretű államadósságot.

Egyes tartományi kormányfők - köztük Szász-Anhalt tartomány konzervatív miniszterelnöke, Wolfgang Böhmer - kilátásba helyezték, hogy az adócsökkentési terveket az alkotmánybíróságnál kérdőjelezik meg. Ennek kapcsán tartományaik csökkenő bevételeire, továbbá arra hivatkoztak, hogy az alkotmány az adósságok fokozatos csökkentését irányozza elő. A kormány adócsökkentési tervei ellen foglalt állás Szászország, Türingia, továbbá az önálló tartománynak számító Hamburg ugyancsak CDU-s miniszterelnöke is. 

Rendkívül keményen fogalmazott ugyancsak egy vasárnapi nyilatkozatban  a Deutsche Bank vezető közgazdásza is. Norbert Walter úgy vélte, hogy a kilátásba helyezett adóreformot jobban kellene előkészíteni, és mindenekelőtt a kiadások csökkentésére lenne szükség. A kormány által célul kitűzött irreálisnak nevezte, hangoztatva, hogy azokat hitelre nem lehet megvalósítani. A BDI-hez hasonlóan ugyancsak szót emelt a szubvenciók csökkentése mellett.

Ezúttal először bírálta a tervezett adócsökkentéseket egy magas  rangú liberális politikus is, aki úgy vélte, hogy az adóbevételek tartós csökkentésére nem érett meg az idő. A Szabad Demokrata Párt (FDP) schleswig-holsteni helyi szervezetének vezetője, Wolfgang Kubicki kijelentette, hogy azokat későbbre kell halasztani.

A kormánykoalíciós tárgyalásokon - illetve a választási kampány során - az adók csökkentését mindenekelőtt a liberális FDP sürgette.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!