Azt már sokan sokszor elmondták, hogy a megújuló energia lehet a jövő legfontosabb energiaforrása, azonban ez a jelek szerint a tőzsdére is igaz. Egy egykori dokumentumfilmes környezetvédő alapította azt a befektetési alapot, mely kimondottan megújuló energiával foglalkozó cégek részvényeiben utazik, és az elmúlt három évben jobban teljesített, mint a piaci átlag.
A filmipartól a tőzsdéig
Charlton Reynders 1988-ban szerzett diplomát a Princeton történelem szakán, majd elkezdett pénzt gyűjteni befektetőktől, hogy elkészítse dokumentumfilmjét a bálnákról. A film 4 millió dollárból valósult meg és 6 milliót hozott az alkotóknak, tehát jó befektetés volt Reynders számára.
Az egykori filmes ezután 11 évig dolgozott pénzügyi területen, majd egy kollégájával, Patrick McVeih-vel 2005-ben indítottak el egy céget Bostonban, mely kimondottan "zöld" részvényekkel foglalkozik. A cég általában 25-35 cégbe fektet be, melyeket szociális, környezetvédelmi és gazdasági szempontok alapján választanak ki.
Reyndersék 350 millió dolláros portfóliója az elmúlt három évben évente 1,6 százalékot veszített értékéből, ami kimondottan jó teljesítmény, ha azt vesszük, hogy ebben az időszakban a Standard & Poor's 500 index évi átlagos teljesítménye mínusz 8,3 százalék volt.
"Sok környezetbarát cég csak egy napos csoda" - vélekedik Reynders. Cégük éppen ezért nem fektet olyan cégekbe, melyek csak egy konkrét, szűk területre fókuszálnak. Emellett kizárják a listáról azokat is, akiknek a hitelállománya meghaladja a tőke egyharmadát.
Mibe érdemes fektetni?
Az egyik kiválasztott cég az Applied Materials, mely piacvezető a napelemekhez gyártott vékony panelek gyártásában. A cég 8,1 milliárdos bevételének nagy része tavaly számítógépalkatrészek eladásából keletkezett. A napelemgyártásba három éve vágtak bele, ezen a területen 2008-ban 183 millió dolláros veszteségük volt. McVeigh és Reynders szerint 2011-re lehet nyereséges a cég napelemgyártó üzletága, illetve a következő években arra számítanak, hogy más energiatakarékossággal kapcsolatos területekre is belép az Applied Materials, például energiatakarékos led-égők gyártását valószínűsítik a következő néhány évben.
A dán Novozymes enzimek gyártásával foglalkozik, melyeket bioüzemanyagok gyártásához használnak. Jelenleg kukorica-alapú üzemanyagokhoz készítenek enzimeket, azonban már elkezdték egy olyan enzim kikísérletezését, mely például üvegből, illetve faágakból gyártana benzint. Emellett készítenek olyan enzimeket, melyek kiváltják a környezetszennyező műtrágyákat. "A Novozymes még akkor is pénzt fog hozni a befektetőknek, amikor vetélytársai már rég nem" - vélekedik McVeigh.
Reyndersék szerint jó vétel lehet még a Vestas, mely szélerőművek gyártásával foglalkozik. A cégtől az idei évre 3,51 dolláros részvényenkénti eredményt várnak a szakemberek, a jelenlegi árfolyam 80 dollár közelében van.
A környezetbarát cégek részvényeit keresők gyakran előnyben részesítik a svájci ABB papírjait, melyek szintén vonzók lehetnek hosszú távon. A cég elsősorban elektromos alkatrészek, kábelek, transzformátorok gyártásával foglalkozik. Bár ezek nem kapcsolódnak kizárólag a zöld energiához, de az eszközök nélkül például a napelemek vagy a szélerőművek energiáját nem lehetne a piacra juttatni.
Az ABB bevételei 20 százalékkal emelkedtek 2008-ban, így 35 milliárd dollárt tettek ki. A cég egyik legnagyobb beruházása az az 1250 mérföldes kínai elekromos hálózat volt, melynek segítségével a korábbihoz képest 20 százalékkal sikerült csökkenteni az energiaveszteséget. A várakozások szerint idén a tavalyi szinten marad a cég eredménye, de McVeigh és Reynders továbbra is lát fantáziát az ABB-ben.
Az utolsó cég, melyet a Forbes cikkében kiemelnek, a Deer & Co., mely GPS-szel felszerelt traktorokat gyárt. A tapasztalatok szerint ezekkel a járművekkel jelentősen csökkenthető a farmok vízfelhasználása, illetve jobb termésátlagokat lehet elérni. A vállalt részvényei jelenleg 50 százalékkal állnak mindenkori csúcspontjuk alatt.
Beke Károly