Lehet, hogy a kormány nem nézi jó szemmel, hogy a lakosságnak szánt állampapírokat egyre nagyobb tömegben vásárolják a pénzintézetek? Az mfor-hoz olyan információk jutottak el, hogy bejelentésre készül a kormány, amelyre hamarosan sor kerülhet. Ennek tartalmát ugyan nem ismerjük pontosan, de a tény, hogy a kormánynak közlendője van e téren, azt jelzi, hogy nincs megelégedve a jelenlegi helyzettel.
Képünk illusztráció
Több szakportál is beszámolt arról az elmúlt hónapokban (cikkünk itt, de például a portfolio.hu is foglalkozott a témával), hogy nem esnek egybe a lakossági papírok állományát bemutató különböző pénzügyi statisztikák. Más következtetésre jutunk, ha az Államadósság Kezelő Központ közléseit vizsgáljuk, és másra, ha a Magyar Nemzeti Bank e tárgyban készült jelentéseit.
Az eltérések magyarázata a szakújságírók konszenzusa szerint részben az, hogy a lakossági papírokat elkezdték zsákolni a pénzintézetek. Az ilyen termékek manapság, az alacsony kamatkörnyezetben vonzóbbak, mint amilyen eszközök a bankok rendelkezésére állnak a kamatbevételeik növelésére a befektetési piacon, konkrétan az államkötvényeknél.
Úgy tudjuk, a Nemzetgazdasági Minisztériumban is azt tapasztalják, hogy a bankok bele-belekapnak a lakossági állampapír piacba. Mivel az elsődleges piacon nem vásárolhatnak, ezért a már megvásárolt papírokat veszik meg a lakossági ügyfelektől, az úgynevezett másodlagos piacon. A minap egy rendezvényen Varga Mihály is szóba hozta beszédében, hogy a bankok aktívak lettek a lakossági piacon, és bár többet nem tett hozzá, nem lehetett véletlen, hogy az amúgy más témákra felépített év végi összefoglalójában szentelt néhány mondatot ennek az ügynek.
A kormány célja nyilvánvalóan nem az, hogy a lakosságnak szánt magasabb kamat – amit a költségvetés finanszíroz – a bankoknál kössön ki. Ha nem tévedünk nagyot, olyan bejelentésre lehet számítani, ami visszaszorítja ezt a tendenciát.
Amint részletes információink lesznek a bejelentés tartalmáról, közöljük azokat.
Baka F. Zoltán
mfor.hu