3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brit kormány korlátozza bizonyos elektronikus eszközök fedélzeti szállítását egyes országokból brit repülőterek felé tartó polgári repülőgépeken. Az intézkedést nem sokkal a hasonló amerikai lépések bejelentése után ismertette a Downing Street szóvivője.

A londoni miniszterelnöki hivatal illetékese kedden közölte: az új repülésbiztonsági rendelkezés értelmében "normál méretű" mobiltelefonnál nagyobb elektronikus berendezések nem vihetők fel az utaskabinba a Törökországból, Libanonból, Jordániából, Egyiptomból, Tunéziából és Szaúd-Arábiából Nagy-Britanniába induló járatokon.

A kormányrendelet alapján csak olyan elektronikus eszköz szállítható az ezekből az országokból brit célállomások felé felszálló gépek fedélzetén, amelyeknek hosszúsága nem haladja meg a 16 centimétert, szélessége a 9,3 centimétert, vastagsága pedig a 1,5 centimétert. Az ennél nagyobb telefonokat, laptopokat és táblagépeket az érintett országokból Nagy-Britanniába induló járatok csomagterében lehet csak elhelyezni.

A brit miniszterelnöki hivatal szóvivőjének keddi tájékoztatása szerint a korlátozás a brit légitársaságok közül a British Airways, az EasyJet, a Jet2.com, a Monarch, a Thomas Cook és a Thomson járatait érinti. A külföldi társaságok közül a brit kormányintézkedés a Turkish Airlines, a Pegasus Airways, az Atlas-Global Airlines, a Middle East Airlines, az Egyptair, a Royal Jordanian, a Tunis Air és a Saudia Nagy-Britanniába tartó járataira vonatkozik.

A Downing Street szóvivője hangsúlyozta: brit repülőterekre az érintett országokból ezek a légitársaságok akkor közlekedtethetnek a továbbiakban is közvetlen járatokat, ha a kedden bejelentett brit kormányintézkedéseket érvényesítik.

A szóvivő nem említette, hogy mi az új korlátozó intézkedések elrendelésének konkrét oka. Kijelentette ugyanakkor, hogy Theresa May kormányfő az elmúlt hetekben számos olyan értekezleten elnökölt, amelyek témája a repülésbiztonság volt. A Downing Street illetékese szerint kedden is volt egy ilyen ülés, és az intézkedésekről ezen született döntés.

A szóvivő nem közölte egyértelműen azt sem, hogy a korlátozásokról az amerikai hatóságokkal összehangolt intézkedésként döntött-e a brit kormány. Úgy fogalmazott: London szoros kapcsolatban áll az amerikaiakkal, hogy a lehető legtisztább képet kapja az Egyesült Államok álláspontjáról.

Kedden, nem sokkal a brit intézkedések ismertetése előtt az amerikai belbiztonsági hatóságok terrorcselekmények veszélyére hivatkozva bejelentették, hogy tilos a mobiltelefonnál nagyobb elektronikai eszközök felvitele a fedélzetre nyolc muzulmán többségű ország - Jordánia, Egyiptom, Törökország, Szaúd-Arábiá, az Egyesült Arab Emírségek, Kuvait, Marokkóés Katar - tíz repülőteréről Amerikába tartó repülőgépeken. Az amerikai korlátozás értelmében ezeken a járatokon sem fényképezőgépek, sem táblagépek, sem DVD-lejátszók, sem laptopok nem juthatnak fel az utastérbe.

Nem hivatalos brit médiaértesülések szerint az összehangoltnak tűnő brit és amerikai tilalmi lépések előzménye az a merénylet lehet, amelyet tavaly egy szomáliai utasszállító repülőgép ellen kíséreltek meg. A gép fedélzetén az eddigi vizsgálatok szerint egy laptopba rejtett robbanószerkezet lépett működésbe, rést ütve az Airbus A321-es oldalán, de a pilótáknak sikerült a sérült géppel leszállniuk. A merényletben a feltételezett elkövető meghalt, két utas megsérült.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!