Hétfőn került a parlament elé az a javaslat, mely szerint a Fidesz teljesen megnyitná az árfolyamgátat az adósok számára. A parlament kedden tárgyalta is a javaslatot és el is fogadta. Eddig azonban nem volt ismert az állami szerepvállalás mértéke. A jelenleg még futó árfolyamgát esetében az árfolyamgát feletti kamatokat és kamatjellegű díjakat az állam és a bank vállalta magára közösen.
Kedden azonban a Gazdasági bizottság egy módosító javaslata némileg megváltoztatná ezt a metódust. A módosító szerint ugyanis az állam a jövőben megkötendő gyűjtőszámlahitelek esetében kizárólag akkor lépbe az ügyletbe készfizető kezesként, ha a devizakölcsön összege nem haladja meg a fedezetül szolgáló lakóingatlan értékének 95 százalékát. Ezzel az megoldással a javaslat indoklása szerint arra ösztönöznék a bankokat, hogy engedjék el a devizahitelesek tartozásának egy részét.
A bizottság azért is döntött e megoldás mellett, mert úgy vélik, a bankoknak erre megvan a lehetősége arra tekintettel, hogy a tartozások 30-40 százalékáig eddig is tartalékot képeztek. Ha az elengedés megtörténik, akkor az indoklás szerint az adósok így lehetőséget kapnak arra, hogy újra fizetőképessé váljanak, ami megegyezik a pénzügyi intézmények érdekeivel is. Megjegyzik ugyanakkor, hogy a fennálló tartozásnak a rendelkezésre álló fedezet értékének alá történő csökkentése nem lenne kötelező, viszont ennek a javaslatnak kifejezetten ez a célja.
A javaslat szerint ugyanakkor az állam készfizető kezessége nem terjedne ki a gyűjtőszámla azon részére, amely az eredetileg már késedelmes tartozás banki megelőlegezéséből keletkezett.
Egy másik, szintén Gazdasági bizottság által benyújtott módosító javaslat szerint megváltoztatnák a késedelmesség határát is, vagyis a 90 napot meghaladó fizetési hátralék 180 napra terjedne ki.
mfor.hu