"Ezek olyan intézkedések, amelyeket mindig is sürgettünk. Azokon a területeken, ahol a szolgáltatók gyakorlata egyértelműen sérti a fogyasztók érdekeit, és a piac ezt nem képes rendezni, nem lehet a piacra bízni a szabályozást, hanem korlátokat kell szabni" - mondta az MTI-nek Dietz Gusztávné, az OFE elnöke.
A kormány szerdán a banki ügyfeleket védő és a pénzügyi felügyeletet erősítő javaslatokat fogadott el. Ezek részeként a mindenkori jegybanki alapkamat tízszeresében (a jelenlegi alapkamat szerint ez 70 százalék lenne) maximálnák a teljes hiteldíjmutató (THM) mértékét.
Korlátoznák az elő- és végtörlesztési díjak mértékét is: az érintett összeg legfeljebb 1 százaléka, egyéves hátralévő futamidő esetén legfeljebb fél százaléka lehetne; a jelzálog alapú hiteleknél másfél százalék, ha pedig a tartozás már egymillió forint alá csökkent, díjmentes.
Az OFE elnöke egyetért azzal, hogy nem a kamatot, hanem a díjakat és egyéb költségeket is tartalmazó THM-et kívánja maximálni a kormány. Úgy vélekedett, ha a kamat mértékét korlátoznák, akkor az egyéb költségelemeket emelnék a pénzügyi szolgáltatók.
Dietz Gusztávné szerint a bejelentett szabályozás a legkirívóbb esetekre jelenthet megoldást. "A korlátozással azonban elindult egy folyamat, aminek eredményeként talán a többi kiemelkedően drága hiteltermék - például a hitelkártya, áruhitel - esetében is elgondolkodnak a szabályozók arról, hogy az árak vajon összhangban vannak-e a költségekkel" - mondta az OFE elnöke.
MTI/Menedzsment Fórum