A csütörtökön megjelent adat elemzők szerint azt valószínűsíti, hogy a hazai össztermék (GDP) idén 8 százalékkal bővülhet. Ez a pekingi vezetés célja, amelynek érdekében 4 ezer milliárd jüan (586 milliárd dollár) értékű gazdaságélénkítő programot indított el.
Számos szakértő szerint a fellendülés elsőként az ázsiai térségben indulhat meg, az élen Kínával, a világ nagyságra harmadik gazdaságával.
A statisztikai hivatal csütörtöki jelentése alapján a gazdaság a vártnál gyorsabban gyógyul fel a válságból, és Kína "a legjobb úton van afelé, hogy teljesítse az idei növekedési célt" - mondta Jing Ulrich, az amerikai JP Morgan befektetési elemzője.
Az utóbbi hetekben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank is felfelé módosította a kínai gazdaság idei növekedésére vonatkozó prognózisát. Az IMF július elején egy százalékponttal 7,5 százalékra emelte előrejelzését, a Világbank pedig júniusban 7,2 százalékra módosított a márciusban jósolt 6,5 százalékról.
A Bank of America-Merrill Lynch szerdán megjelent előrejelzése szerint jövőre ismét Kína lesz a növekedési bajnok a legnagyobb gazdaságok közül, 9,6 százalékos GDP-bővüléssel.
A növekedés elsősorban a hatalmas állami beruházások hatására gyorsul. A másik fő ok, hogy a bankok idén eddig a vártnál jóval több hitelt nyújtottak a vállalkozásoknak. Ugyanakkor a külkereskedelem és a külföldi működő tőke beáramlása visszaesett, ami arra utal, hogy a gazdaság erősen függ az állami ösztönző csomagtól.
A statisztikai hivatal szóvivője csütörtökön közölte: Peking fokozott figyelemmel követi az árak alakulását, mert a belső fogyasztást élénkítő program és a hitelezési aktivitás hatására felszökhet az infláció. "A fellendülés alapja még nem kellően szilárd. Sok a bizonytalanság, különösen az árak alakulásában" - mondta a szóvivő.
MTI/Menedzsment Fórum