A Hszinhua úgy fogalmaz: ösztönzőcsomag helyett a döntéshozók reformokkal segítik majd a fokozatos talpra állást, a gazdaság fellendítését. A hírügynökség Csang Li-csünt, a kormány fejlesztési kutatóközpontjának elemzőjét idézi, aki szerint az év első három hónapjában tapasztalt gazdasági gyengeség a tavaly év végéről áthúzódó komor piaci hangulatnak tudható be, az első negyedévben várható - még nem hivatalos - átlagos 7,3 százalékos növekedés pedig egyáltalán nem rossz eredmény.
A kutató azt valószínűsíti, hogy a kormány ösztönzésképp a következő hónapokban a magánberuházások előtti akadályokon lazít majd, a kis- és középvállalkozások állami adminisztrációjának könnyítésével, a versenypiac erősítésével ösztönzi majd a gazdaságot, emellett az ország középső és nyugati területein az infrastrukturális beruházásokon is gyorsít.
Li Ko-csiang miniszterelnök március végén a kínai gazdaságba vetett bizalmát hangoztatta, mondván: nagy tapasztalattal rendelkeznek a helyzet kezelését illetően, s célzott eszközök állnak erre rendelkezésre. Szavait egyes elemzők a 2008-as négyezer milliárd jüanos (144 ezer milliárd forint) központi ösztönzőcsomagtól biztosan kisebb összegű, és inkább ágazatokra fókuszáló gazdasági ösztönzésre való utalásnak tekintik.
A nemzetközi gazdasági kapcsolatokért felelős kínai központ (CCIEE) elemzője, Vang Csün az ösztönző politikával kapcsolatosan úgy fogalmazott: a kormány elsődleges célja a gazdasági növekedés stabilitásának biztosítása, az ehhez szükséges gazdaságpolitikai eszközök készen állnak, a beruházások és a pénzügyi kiadások üteme emelkedést mutat.
A japán Nomura ugyanakkor kedden megjegyezte: a monetáris és fiskális politikák további lazítására lesz szükség a következő negyedévekben, ennek hiányában ugyanis a gazdaság bővülésének üteme 7 százalék alá is eshet.
MTI