Szlovákia és Csehország a kockázatos részvénybefektetések alacsonyabb szintjének köszönhetően úszta meg kevesebb veszteséggel, míg Lengyelországban a magyarországiaknál is kockázatosabb portfóliók dacára született jobb eredmény.
A nyugdíjpénztárak rossz teljesítménye mind a politikai elit, mind a közvélemény szemében megkérdőjelezte a magánbiztosítások indokoltságát, holott az elmúlt két évtized nagy eredménye éppen ezek bevezetése és megerősítése volt az OECD szerint. Több – elsősorban kelet-közép-európai – országban megélénkült a vita az állami rendszerbe való visszatérés lehetőségéről, sőt, Szlovákia ezt meg is engedte.
A párizsi elemzők szerint azonban ez rövid távon javítja ugyan az állami ellátórendszer stabilitását, ám hosszabb távon fenntarthatatlanná teszi a nyugellátást. A válságból nem szabad azt a tanulságot levonni, hogy a kockázatos magánmegtakarítások helyett érdemes visszatérni az állami gondoskodáshoz. Államosítás helyett legfeljebb a magánpénztári befizetések egy részének ideiglenes átcsatornázását tartják elfogadhatónak a szakértők, írja a Világgazdaság.