6p

Kilenc programot indított a napokban a szakminisztérium a válság miatt fenyegetett munkahelyek megőrzésére és teremtésére. A kisebb vállalkozások is választhatnak a különböző támogatási lehetőségek közül, attól függően, milyen sajátos probléma jelentkezik náluk a krízis negatív hatásai következtében.

A kis cégek is segítséget kaphatnak

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) a napokban hirdette meg az első munkahelymegőrző és munkahelyteremtő programjait a válság kirobbanása óta. Bár egyes szakértők régóta sürgetik ezt a lépést, mondván, hogy késlekednek a krízis miatti nagyarányú leépítésekre adott válasszal, a szaktárcának a jelek szerint ennyi időre volt szüksége a helyzet feltérképezésére. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) segítségével ugyanis össze kellett gyűjteni a leépítési szándékra vonatkozó bejelentéseket – ezek figyelembe vételével készültek el a nyilvánosságra hozott programok.

A szakminisztérium bejelentése szerint a cél kettős: egyrészt meg kell előzni a leépítéseket, ha pedig ez nem lehetséges, akkor az érintett munkavállalók újbóli munkába helyezését támogatják.

A munkahelymegőrző támogatási programok a kisebb cégek számára is elérhetők: a legalább három főt foglalkoztató vállalkozások vehetnek részt azokon. Az igényelt támogatás összegét minden egyes vállalkozástípus esetén az érintett megőrzendő létszám alapján határozzák meg – tájékoztatták az mfor.hu-t az SZMM sajtótitkárságán.   
 
Azt, hogy a meghirdetett támogatási programok közül az adott vállalkozás melyikre pályázzon, neki kell eldöntenie. Éppen azért van a programokon belül többféle támogatási lehetőség felkínálva, hogy a cég a nála jelentkező sajátos problémához igazodva tudjon a számára legmegfelelőbb támogatási lehetőségek közül választani – válaszolták azon kérdésünkre, mely pályázatok elérhetőek a kisméretű cégek számára.

Támogatják a munkahelyek megőrzését

Inkább a nagyobb vállalatoknak nyújthat megoldást a regionális munkaügyi központok kezelésében lévő, "A munkahelyek megőrzéséért" elnevezésű program, amelyre tízmilliárd forintot különítettek el a Munkaerő-piaci Alapból. A támogatásra év végéig jelentkezhetnek a munkáltatók.

A részvételt a programban a regionális munkaügyi központ kezdeményezi úgy, hogy felveszi a kapcsolatot az átmeneti gazdasági visszaesés következtében létszám-leépítési szándékról tájékoztatást nyújtó, illetve a csoportos létszám-leépítési szándékot bejelentő munkaadóval és tájékoztatást nyújt a programba kerülés lehetőségéről. Együttműködési szándék - azaz a munkáltató munkahely megtartási hajlandósága - esetén a munkaügyi központ a munkaadóval közösen munkaerő-piaci programot dolgoz ki. Például munkahelymegőrző bértámogatást kaphat az adott cég, vagy a leépített munkavállalók újbóli elhelyezkedését segíthetik bértámogatással.
 
Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) három munkahelymegőrző támogatási programot indított: támogatják a foglalkoztatottság megőrzését a gazdasági visszaesés miatt átmenetileg nehéz helyzetbe jutott munkavállalóknál, az elbocsátással fenyegetett munkavállalók munkába helyezését segítő munkaerő-piaci szolgáltatásokat, illetve a gazdasági visszaesés következtében állásukat vesztők újbóli elhelyezkedését más munkáltatónál. Ezekre a programokra – amelyekre 5,95 milliárd forint áll rendelkezésre - november 5-ig lehet benyújtani a pályázatokat.

Megelőzhető néhány csoportos leépítés

Központi munkahelymegőrző támogatási program is indult: ennek keretében a jelentősebb számú dolgozót foglalkoztató munkáltatók csoportos létszámleépítése előzhető meg. A programra fordítható 700 millió forint január 26. óta rendelkezésre áll, felhasználásával mintegy 1700-2000 munkahely őrizhető meg a szakminisztérium sajtóközleménye szerint.


A program révén azok a regionális munkaügyi központok kaphatnak központi forrás-kiegészítést, amelyek illetékességi területén 2009 folyamán olyan csoportos létszámleépítést terveznek végrehajtani, melyek az adott térség vonatkozásában jelentősnek tekinthetők és a térség munkaerőpiacát rendkívül hátrányosan érinthetik, ugyanakkor a munkahelymegőrző támogatással az elbocsátások elkerülhetővé válnak.

A válság miatt terjedhet a rugalmas foglalkoztatás

A válság miatt nagyobb hangsúlyt kapnak az olyan alternatív foglalkoztatási formák, mint a részmunkaidős vagy a távmunka keretében történő foglalkoztatás. A részmunkaidős foglalkoztatásra áttérőkre húsz milliárd forint juthat. A program a piacszűkülés következtében átmeneti teljesítménycsökkenésre kényszerülő vállalkozások számára lehetővé teszi a munkaerő megtartását, a munkavállaló számára lehetőséget kínál új szakképesítés megszerzésére, illetve a kulcskompetenciák (nyelv, informatika) fejlesztésére.

A 3-12 hónapon át kieső munkabér és közterhei legfeljebb nyolcvan százalékát a munkavállaló számára a munkáltatón keresztül téríti meg a szaktárca (tehát a támogatást a munkaadók kapják meg, amiből tudják fedezni az alkalmazottak kieső bérét). Ehhez a támogatási típushoz kapcsolódhat a képzési költségek maximum nyolcvan százalékos támogatása is, ami nem kötelező, hanem alternatív lehetőség.

A cégeknek lehetőségük van a távmunka alkalmazására is pénzt igényelni. A pályázati felhívást az SZMM a Budapesti Munkaerő-piaci Intervenciós Központtal közösen tette közzé. Ennek keretében bértámogatáshoz juthatnak a cégek (a távmunkás munkabéréhez, de legfeljebb hatvanezer forinthoz fejenként havonta plusz járulékok), illetve a távmunka alkalmazásához és fenntartásához szükséges infrastruktúra megteremtéséhez is kaphatnak pénzt. Az eszközök és megoldások nyolcvan százaléka, legfeljebb bruttó 160 ezer forint számolható el.

Járulékmentesség a kkv-knak


A kis- és középvállalkozások a foglalkoztatás bővítése esetén járulékmentességet igényelhetnek. A hátrányos helyzetű térségekben élő személyek foglalkoztatását pedig kiemelten lehet ösztönözni a létszámot növelő munkáltatók esetében. A kiegészítő járulékkedvezmény alapján 2010-től kötelezettséget lehet vállalni abban az esetben, ha a munkáltató legalább három évre Start Extra kártyás munkavállalót alkalmaz. Az ehhez rendelkezésre álló forrás ötmilliárd forint.

További 31,5 milliárd forint áll rendelkezésre uniós forrásokból, ötmilliárd pedig a Munkaerő-piaci Alap foglalkoztatási alaprészének decentralizált keretéből. A vállalkozások ezen túl 2,25 milliárd forint keretösszeg erejéig pályázhatnak foglalkoztatás bővítése esetén. A kormány további 37 milliárd forintot különített el aktív munkaerő-piaci programokra, amelyek pontos felhasználásáról később döntenek majd.

KZ

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!