Sok más elemzőhöz hasonlóan a Capital Economics szakemberei is azt emelik ki, hogy a Fidesznek jelenleg nem látszanak a tiszta és nyilvánvaló elképzelései a következő évek gazdaságpolitikájáról. "Viszont a Fidesz mögött olyan jó tanácsadók vannak, mint például Járai Zsigmond, ezért reménykedhetünk abban, hogy a párt egészen másként fog viselkedni kormányon, mint ellenzékben" - vélik a szakemberek.
Egyelőre bizonytalanok a Fidesz elképzelései
Az elemzés első részében a Capital Economics szakemberei felvázolják a magyarországi helyzetet, a közvéleménykutatási adatok alapján elkönyvelik, hogy Orbán Viktor lesz hazánk új miniszterelnöke. "Az új kormány legfontosabb feladata a költségvetési stabilitás fenntartása lesz" - teszik hozzá.
"Magyarországnak több éves gyakorlata van a fegyelmezetlenségben, ezért volt szükség a 2006-os választások után a megszorításokra. A 2008 végén aláírt IMF-hitelmegállapodásban rögzítették ezeket a feltételeket" - vélekednek az elemzők.
A magyar gazdaság törékenysége ellenére egyelőre viszonylag kevés konkrétum látszik a Fidesz költségvetési politikájából, illetve gazdaságpolitikájából - állapítják meg a szakemberek. Ehelyett eddig populista és növekedésösztönző lépések tervei körvonalazódnak a párt részéről. Ilyenek például a beígért adócsökkentés, a bürokrácia leépítése és a korrupció csökkentése, az egészségügyi kiadások fenntartása és a rendőrség megerősítése.
5 százalékig engedi el a hiányt az IMF?
A Fidesz hónapok óta megkérdőjelezi az idei költségvetési hiány fenntarthatóságát, többek között azért, mert a számokban nem szerepel például az állami vállalatok konszolidációja. A Capital Economics elemzői szerint ez a félelem nem alaptalan, hiszen például a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is a kockázatok között említette az állami cégek veszteségét a büdzsével kapcsolatban.
A nemzetközi cég elemzői szerint ugyanakkor több ok is arra mutat, hogy a Fidesz-kormány sem lépheti majd túl jelentősen a költségvetési hiánycélt. "A Fidesznél jó tanácsadók vannak, mint például Járai Zsigmond, így joggal reménykedhetünk abban, hogy a párt másként fog viselkedni kormányon, mint ellenzékben. Másrészt ha az új kormány hiánynövelő intézkedéseket akar végrehajtani, akkor előtte szüksége lesz az IMF beleegyezésére" - vázolják fel az okokat a szakemberek.
A Capital Economics elemzői úgy vélik, hogy a Valutaalap 5 százalék körülre engedheti emelni az idei deficitcélt az eredeti 3,8 százalékról, ezért cserébe pedig azt kérheti majd az új kormánytól, hogy csökkentse az állami közlekedési vállalatok (BKV, MÁV) veszteségeit.
A héten megjelent elemzés szerint ugyan a költségvetés hiány hazánkban alacsonyabb, mint a régió országaiban, a magas államadósság miatt azonban nem lesz komoly mozgástere a költségvetési politikának. Ez pedig azt jelentheti, hogy a magyar piac a következő években is ki lesz téve a globális kockázatvállalási hajlandóságnak.
Beke Károly
Menedzsment Fórum