A teljesíthetőség kockázatai
Reform áll a csökkentés hátterében?
A legnagyobb előkészítettségű közigazgatási reform várt kiadásmérséklő hatásával szemben a törvényhozó és végrehajtó szervek finanszírozása 2007-ben 21,6 százalékkal nő. Csupán a védelmi kiadások 6 százalékos csökkenéséből vehető ki a honvédelmi tárcánál bekövetkezett létszám-racionalizálás.
Lehetséges, hogy az alapfokú oktatásra és iskola-előkészítésre fordított összegek 18 százalékos nominális csökkenése hátterében is az oktatás-finanszírozás reformját sejthetjük. S talán ez rejlik a kórházi tevékenységekre és szolgáltatásokra fordított állami források változatlan összegében, illetve a háziorvosi és gyermekorvosi szolgáltatások finanszírozásának visszafogásában is.
Brüsszel is lát kockázatokat
A 2007-re előirányzott 6,8 százalékos GDP arányos deficitcél betartása a kormányzati politika elemi érdeke, a fiskális politikával szembeni hitelesség felépülésének záloga. Teljesíthetőségének azonban kockázatai vannak. A magyar gazdaságnak mindig számottevő kockázatot jelent a külső kereslet alakulása. Az európai és a német konjunktúra jövőre lanyhul, ám ezzel a költségvetés előterjesztői számoltak. A belpolitikai kockázaton túlmenően fennáll továbbá az alkotmányossági kockázat is, ami összesen 80 milliárd forintot tehet ki. Kockázatot lát Brüsszel is a reformok elfogadását illetően, emiatt a társadalombiztosítási kassza előirányzatának teljesülésében, továbbá a MÁV adósságának (230 milliárd forint) rendezésében, és hogy nem lesz tartható a közszféra bérbefagyasztása, valamint a tervezett kamatszolgálat.
Valószínűbb a teljesíthetőség
A keretek betartását szolgálja a tárcák negyedéves elszámolási kötelezettsége és a kormánynak az önként felvállalt feladata, hogy az éves elszámolásnál sűrűbben tesznek jelentést Brüsszelnek a konvergenciaprogramban vállaltak teljesítéséről.
Mindezek alapján az előző évekbelieknél jóval nagyobb valószínűséggel vélelmezhető a 2007. évi államháztartási előirányzatok teljesíthetősége, amire nézve túl nem becsülhető jelentőséggel bír a korábbiaknál nagyságrendekkel nagyobb EU-források megszerezhetősége.
Petschnig Mária Zita