5p

Ha tovább emelkednek a kamatok, hamarosan a bankszektornak olcsóbb lesz a bankközi piacokról forrást szerezni, mint betétet gyűjteni a lakosságtól. Mfor.hu-háttér.

2012 márciusában a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb statisztikája szerint a bankszektor 2009 novembere óta nem látott magasságú átlagos kamatot kínált a háztartásoknak, ha náluk helyezik el a megtakarításokat. Az előző hónap 6,64 százalékos kamata márciusban ugyanis 6,88 százalékra emelkedett. Ennek ellenére a háztartások érdeklődése és lelkedeséde nem igazán mutatkozott meg, hiszen ismét csökkent az általuk elhelyezett forintbetétek szerződéses összege: a februári 1054 milliárd után márciusban 1024 milliárdot helyeztek el bankbetétekben. A kamatok és a szerződéses összeg alakulását a forintbetétek esetében jól szemlélteti az alábbi grafikonunk is. Látható, hogy tavaly december óta folyamatosan távolodik egymástól a két trendvonal: míg a kamatok emelkednek, addig a szerződéses összegek stagnáló, de inkább lefelé mutató irányba tartanak.

Ráadásul az előző hónapban a jegybank statisztikája - ezen belül az éven túli lekötött betétek megugró havi összege - még arra engedett következtetni, hogy a háztartások a kialakult magas kamatokért már hajlandóak hosszabb távon is lemondani a pénzükről. A legfrissebb, márciusi közlés szerint ez azonban csak egyszeri jelenség lehetett, hiszen a harmadik hónapban visszakorrigált az adat, mely szerint a háztartások 36,4 milliárd forintot helyeztek el éven túli lekötött betét formájában.(Előző hónapban még 53,9 milliárd forintot helyeztek el ilyen megtakarítási formában a háztartások).

Hasonló kamatemeléssel próbálnak a bankok ügyfeleket szerezni az euróbetétekhez is, ahol a márciusi 3,04 százalékos kamat szintén több mint két és féléves csúcsot jelent. Ezzel szemben az egy hónap alatt elhelyezett összeg, a 144,1 milliárd forint nagysága sosem volt még ennyire alacsony.

Még épp olcsóbb a betétgyűjtés

A hónapok óta tartó kamatemelés ellenére a lekötött betétek átlagos kamata még a 3 havi BUBOR szintje alatt van, bár az alábbi grafikont megvizsgálva nem elképzelhetetlen, hogy rövid időn belül a bankszektornak előnyösebb, olcsóbb lesz a bankközi piacon (rövid) forráshoz jutnia. Ilyen eset, hogy a betétgyűjtés drágább forrást jelentene a bankoknak, legutóbb a 2008-as válságot követően fordult elő.(Május 3-án a hivatalos BUBOR fixing 7,22 százalék volt, ami március óta megközelítőleg 0,1 százalékpontos mérséklődést jelent).

Nincs változás a banki termékek körében

Az MNB által közölt háztartási betétekre vonatkozó márciusi adatok után (ezek ez elérhető legfrissebbek ugyanis) megvizsgáltuk, hogy áprilisban a piacon hogyan alakultak a nem akciós, fix kamatozású, 12 hónapos futamidejű lekötött betétek kamatai az általunk rendszeresen vizsgált bankoknál (CIB, Erste, Gránit Bank, K&H, OTP, Raiffeisen és Unicredit). Ennek során kiderült, hogy a bankok nem eszközöltek jelentősebb változásokat. Egyedül az euró alapú betéteknél a K&H csökkentette kis mértékben a betét által elérhető kamatot, és hasonlóan járt el az OTP is a deviza alapú betétnél, bár ebben az esetben csak az elérhető maximális kamat csökkent néhány bázispontot.

Az első két oszlop a forintbetétekre, az utolsó kettő pedig az euróbetétekre vonatkozó kamatokat tartalmazza

A Volksbank harcba száll a betétesekért

Az mfor.hu ezúttal néhány terméket össze is hasonlított egymással: kalkulációnkban azt vizsgáltuk meg, hogy amennyiben 100 ezer forintot helyeznénk el fél éves futamidőre az általunk is vizsgált konstrukciókban, akkor melyik lenne számunkra a legjövedelmezőbb. Ugyanezt a számítást a PSZÁF adatai alapján a legmagasabb hozamot kínáló termékek némelyikére is elvégeztük.

A számításainkkal kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a nem akciós termékek esetében az időben és összegben is egyszerű, de fix kamatozású betétekre fókuszáltunk, ugyanakkor bár némelyik konstrukciónál 200, vagy akár 500 ezer forint minimális elhelyezése a feltétel, mi egységesen 100 ezer forintra vetítve tüntetjük fel a lekötés végén realizálható hozamot.

Mindezeknek megfelelően a nem akciós, általunk vizsgált termékek közül a Raiffesein Bank lekötött betétkonstrukciója a legkedvezőbb, bár ebben az esetben legalább 200 ezer forint elhelyezése szükséges. Az elérhető hozam 7 százalékos éves kamat mellett: közel 3500 forint hat hónapra.

Ennél jobb az új tulajdonossal (Szberbank) rendelkező Magyarországi Volksbank kínálata, hiszen a 9 százalékos éves kamattal szintén féléves futamidő alatt 4400 forint realizálható. Az elhelyezendő minimális összeg pedig 100 ezer forint. Ezzel egyébként úgy tűnik, hogy az orosz tulajdonos tényleg komolyan harcba száll a betétesekért vívott harcba, ami nem is meglepő, hiszen egy februári sajtótájékoztatón elhangzottak alapján a betétgyűjtésre nagy hangsúlyt fektető, vezető lakossági bank kíván lenni a Szberbank Magyarországon.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!