A GVI konjunktúramutatójának értéke a tavaly októberi 4,2 százalékról az idén áprilisra 12 százalékra nőtt, s ez egyértelmű javulást mutat. Ezzel egy 2002 áprilisa óta tartó romló tendencia látszik megszakadni, de a szakértő szerint az még a jövő zenéje, hogy ez csak időleges korrekció, vagy középtávon is javuló kilátások jellemzik-e majd a magyar vállalati szektort.
A konjunktúramutató csaknem minden összetevője pozitív elmozdulást jelez. Mind a belföldi, mind az exportértékesítés iránti keresletet és az elmúlt hónapok forgalmát javulónak ítélik meg a cégek, és a következő fél évre nézve is optimisták.
A beruházási aktivitásra azonban nem jellemző a derűlátás, sem az építési, sem a gépberuházások esetén nem várható növekedés. A cégek nagysága és tulajdonosi szerkezete szerint is változik a kép, a mikro- és kisvállalkozásoknál, illetve a magyar tulajdonban lévőknél gyengébb, a nagy és döntően külföldi tulajdonúak körében erősebb beruházási aktivitást tapasztaltak a felmérés készítői.
Némileg csökkent az elbocsátásokkal számoló vállalatok aránya. Zömmel az iparvállalatok növelnének létszámot, ez legkevésbé a kereskedelmi és szolgáltató cégekre jellemző. A többségi külföldi tulajdonú társaságok közel egyharmada tervezi, hogy szétnéz a munkaerőpiacon, ez nem jellemzi a hazai tulajdonú vállalkozásokat. Nem meglepő, hogy leginkább az exportáló cégek körében várható a munkaerő-kereslet növekedése, számol be a Világgazdaság.