A ház szerint Magyarország problémái nem újak, de a múlt heti nyilatkozatok nyomán e problémák a piac figyelmének középpontjába kerültek. E "kommunikációs kudarc" Magyarországot olyan helyzetbe is
sodorhatta volna, amelyben a piac már nem hajlandó a bizalom jóhiszemű megelőlegezésére. Ahelyett, hogy egy kihívásokkal teli időszakban hatékonyan és világosan kommunikált volna a piaccal, a magyar kormány
rossz szóhasználatával azt érte el, hogy a szélesebb piaci közvélemény Magyarországot magát kezdte kihívásnak tekinteni - fogalmaznak a UBS londoni elemzői.
A cég szerint a forint meggyengülését sok család már júniusban érezni fogja a magasabb törlesztési részletek formájában. A pénzügyi stabilitás szempontjából még a jelenlegi törlesztési szintek sem aggasztók, ám sok háztartás egyéni pénzügyi mérlegét még inkább megterhelhetik - áll a UBS hétfői londoni elemzésében.
A cég szakértői szerint az MNB 295-300 forintos euró környékén hajtana végre devizapiaci intervenciót. Abban a "hipotetikus helyzetben", ha a kormány folytatná a kedvezőtlen kommunikációt, vagy - még rosszabb esetben - bejelentené, hogy nem kívánja tartani magát az IMF/EU-program feltételeihez, egy ilyen intervenciónak egyáltalán semmilyen hatása nem lenne, ám a UBS elemzői szerint e változat bekövetkezte nem várható.
A ház szerint ugyanakkor a múlt heti nyilatkozatok tartósabban védekező alapállásra késztetik a befektetőket.
MTI/Menedzsment Fórum