5p

Az utóbbi hetekben kivárás jellemzi a hazai vállalatfelvásárlások piacát, valószínűleg még hónapoknak kell eltelnie, hogy kicsit megélénküljön a piac. Amennyiben elhúzódó recesszióra számíthatunk, akkor Nagy Kálmán, a Concorde Vállalati Pénzügyek ügyvezető igazgatója szerint további gondok lehetnek ezen a piacon.

Szomorú idők - egyre kevesebb a felvásárlás (Mfor-montázs)

"Az elmúlt egy évet nagyjából két részre lehet osztani: a Lehman Brothers összeomlása előtt már a magyar piacon is megfigyelhető volt a lassulás a vállalatfelvásárlások területén, majd az utóbbi néhány hétben szinte teljesen leálltak a felvásárlások" - mondta el az mfor.hu kérdésére Nagy Kálmán, a Concorde Vállalati Pénzügyek ügyvezető igazgatója, aki 2007 decemberében még úgy nyilatkozott, hogy az Amerikából indult hitelválság nem érte el hazánkat ebben a tekintetben.

Minket kevésbé érint

A szakember szerint a magyarországi felvásárlásokat még így is kevésbé érintette a válság szeptemberig: "A nemzetközi piacon a vállalatfelvásárlások többségét hitelből finanszírozzák, míg a viszonylag kis magyar piacon az akvizíciók során a cégek sokkal nagyobb arányban használnak saját tőkét" – vélekedett a szakember.

Nagy Kálmán szerint a Lehman csődje után a nemzetközi piacokon pánikhangulat következett be, ennek köszönhetően nagyon lelassultak az akvizíciók. Ehhez hozzájárult, hogy a hitelek szűkössé váltak. "Jelenleg már nem is az a kérdés, hogy lehet-e hitelt kapni az EBITDA három- vagy hatszorosára, hanem, hogy egyáltalán lehet-e hitelt kapni" - érzékeltette a helyzetet.

Az alapoknál van még pénz

"Azt látjuk, hogy a régióban aktív kockázati- és magántőke alapok, melyek forrásaikat még a válság előtt bevonták, továbbra is aktívan keresik a lehetőségeket. Sőt egyre inkább érezhető az is, hogy a korábban csak Nyugat-Európában aktív nagy alapok a régióba jönnek a nagyobb növekedés reményében. Ezeknél az alapoknál tehát továbbra is van pénz, de ezekhez is jóval nehezebben lehet majd hozzájutni, mint korábban" - vélekedett a Concorde partnere arról, hogy juthatnak most tőkéhez a magyar vállalatok.

"Az utóbbi hetekben olyan bizonytalanság van a piacon, hogy csodálkoznék, ha bárki jelentős tranzakciót ütött volna nyélbe. Jelenleg mi is azt látjuk az ügyfeleink példáin keresztül, hogy a kockázati- és magántőke befektetők is kivárnak" - vázolta a helyzetet a szakember. Szerinte nehéz pontosan megmondani, meddig tarthat ez a kivárás a felvásárlások piacán, de jó néhány hétre még biztos szükség lesz.

Egyelőre még nem látszanak a piacon a válság konkrét jelei, azaz nem nőtt meg számottevően azoknak a cégeknek a száma, akik tőkebevonásra kényszerülnek - tette hozzá a Concorde partnere. Ugyanakkor szerinte a következő hónapokban biztosan lesznek olyan cégek, melyek nem tudják majd fenntartani a korábbi magas hitelfinanszírozást a hitelek megdrágulása miatt, és tőke után kell nézniük.

Sokat segíthet a Jeremie-program

Nagy Kálmán szerint a közeljövőben sokat segíthet az Unió által támogatott Jeremie-program, mely azonban még mindig előkészítés alatt van. A tervek szerint mintegy 200 millió euróra pályázhatnak kockázati- és magántőke alapok, hogy ebből magyar kis- és középvállalatokat finanszírozzanak. A támogatáshoz szükség van önrészre is: a beruházás kétharmadát az EU, egyharmadát pedig az alapok adják. "Külön kedvező lehet, hogy erre az uniós forrásra az EU hitelkamat-szintű megtérülést várna el, nem pedig a saját tőkétől elvárt megtérülést, ami általában 25-30 százalék körül van. Ezzel a lépéssel az alapoknál egy egységnyi befektetésére sokkal magasabb hozam juthatna" - véli Nagy Kálmán. Szerinte a jövő év elejére várható a program beindulása, az érdemi kérdésekről már megegyeztünk az Unióval.

A jelenlegi válság ugyanakkor a magyar reálgazdaságot is érzékenyen érintheti, azonban a pontos hatások még nem látszanak. Nagy Kálmán szerint nem lehet számszerűsíteni például azt, hogy hány ember veszítheti el az állását, de mindenképpen a munkanélküliség emelkedésére kell számítani.

"Jelenleg már a kormány is a gazdaság csökkenését várja 2009-re, sőt a napokban a JP Morgan 1,5 százalékos visszaesést prognosztizált, tehát nagyon úgy tűnik, hogy fájdalmas recessziónak nézünk elébe" - véli a Concorde szakembere.

Az utóbbi időben kevesebbet hallani a magyar nagyvállalatok lehetséges terjeszkedéséről is a régióban, a korábban aktív cégek hosszú idő óta nem ütöttek nyélbe jelentős tranzakciót. Nagy Kálmán szerint ezek a "nemzeti regionális bajnokaink" további lehetőségeket kutatnak, a középvállalatok számára viszont nehezebbé válhat a kilépés a nemzetközi színtérre.  

Nemzetközi szinten az elmúlt egy év legnagyobb visszhangot kiváltott ügylete  a Yahoo esetleges felvásárlása volt, de az internetes cég végül elutasította a Microsoft ajánlatát. Nagy Kálmán szerint azonban még nem feltétlenül biztos, hogy kútba esik ez a felvásárlás: "A válság mindenkit érint, egyelőre nem lehet tudni, hogy a Yahoo piacai mennyire szűkülnek majd be. Azért látok arra esélyt, hogy a Microsoft egy a korábbinál alacsonyabb ajánlatot tesz majd, sőt a hírek szerint az utóbbi napokban már informális csatornákon be is dobtak egy összeget ".

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!