A legnagyobb európai hitelminősítő új éves prognózisa szerint az Egyesült Államok, az euróövezet, Nagy-Britannia és Japán GDP-értéke a következő tizenkét hónapban együttes átlagban 0,8 százalékkal csökken.
A ház megjegyzi, hogy a hitelellátás szűkülése által vezérelt fejlett piaci recesszió "még ismeretlen területe" a gazdaságtörténetnek, és kevés olyan történelmi párhuzam létezik, amelynek alapján meg lehetne ítélni a várt visszaesés valószínű mélységét és hosszát.
A Fitch szerint ugyanakkor a vezető jegybankok agresszív likviditáspótló lépései, valamint az amerikai és az európai bankrendszernek juttatott költségvetési tőkeinjekciók a legrosszabb forgatókönyvet, a recesszióval kísért széles körű deflációt meg fogják akadályozni.
Az átlagon belül a hitelminősítő 2009 egészére az amerikai GDP-érték 1,2 százalékos visszaesését jósolja, az euróövezetben 0,6 százalékos, Nagy-Britanniában 1,4 százalékos gazdasági teljesítménycsökkenéssel számol, Japánban ugyanakkor 0,4 százalékos növekedést vár.
A világgazdaság egészének összkibocsátása a Fitch Ratings előrejelzése szerint mindössze 0,9 százalékkal nő 2009-ben, a tavalyi 3,5 százalékos, és az idei évre valószínűsített 2,3 százalékos globális GDP-növekedés után. A jövőre jósolt világgazdasági növekedés a leglassúbb lenne az 1990-es évek eleje óta.
A legfejlettebb térség súlyos gazdasági visszaesését más nagy londoni házak is jósolják.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének egyik legutóbbi globális előrejelzése szintén úgy fogalmaz, hogy mind több jel utal a legnagyobb világgazdasági erőcentrumok "mély és szinkronban zajló" recessziójára, amely valószínűleg már az előző negyedévben elkezdődött.
A Királyi Külügyi Intézet - londoni székhelye után, általánosan használt nevén a Chatham House, az egyik legnagyobb londoni külpolitikai elemző műhely - múlt hónap végén kiadott, drámai hangvételű világgazdasági jelentésében egyenesen úgy fogalmazott, hogy a "gazdasági katasztrófa" szélére sodródott a fejlett ipari országok alkotta OECD-térség, és jelenleg a kínai növekedés fennmaradása a világgazdaság legfőbb reménye.
A Fitch Ratings keddi londoni előrejelzése szerint azonban Kína növekedése jövőre várhatóan épphogy meghaladja a 7 százalékot, ami 1990 óta a leglassabb ütem lenne.
A hitelminősítő azzal számol, hogy a kínai GDP-érték bővülése a tavaly mért 11,9 százalék, és a 2008-ra valószínűsített 9,5 százalék után 2009-ben 7,2 százalékra lassul.
A négy legnagyobb felzárkózó gazdaság - Brazília, Oroszország, India és Kína (közkeletű angol rövidítéssel a BRIC-térség) - együttes növekedése is megtorpanásszerűen lassul, de még mindig 5,7 százalékos lesz 2009-ben a Fitch előrejelzése szerint.
Ennek az országcsoportnak az együttes átlagos növekedése tavaly még 9,7 százalék volt, és a hitelminősítő 2008-ra 7,9 százalékos GDP-pluszt jósol.
A Fitch prognózisa szerint a csoporton belül Oroszország növekedése a tavaly mért 8,1 százalék és az idei évre várt 7,3 százalék után 2009-ben már csak 4,0 százalékos lesz.