Beváltotta ígéretét a kormány, mely szerint az Európai Uniónak küldendő konvergencia program már a korábbinál konkrétabb részleteket mond el a Széll Kálmán Tervről. Most már nem csak az egyes területeken megspórolni kívánt összegek szerepelnek, hanem azt is tudjuk, hogy egy-egy konkrét intézkedés mennyivel javíthatja a költségvetés egyenlegét.
Már az idén faragnak 15 milliárdot
Új információ a korábbiakhoz képet, hogy a kormány már az idei évben 15 milliárd forintos megtakarítással számol, holott korábban a reformcsomagot csak a 2012-14 közötti időszakra számították. A 2012-re vonatkozó megtakarítás maradt 550 milliárd, míg 2013-ban a tervek szerint 902 milliárddal javul már az egyenleg az intézkedéseknek köszönhetően.
Az idei év 15 milliárdja részleteiben is összeállítható: 3 milliárdos spórolást vár az Orbán-kormány a táppénzszabályok módosításától, 12 milliárd pedig a rokkantnyugdíjak tervezett felülvizsgálatából folyhat be. Utóbbi lépést azzal alapozzák meg, hogy júliusig felülvizsgálják a rokkantnyugdíjazás szabályait, így a második félévben már a jelenleginél szigorúbb feltétetlek mellett mehetnek csak nyugdíjba az érintettek.
A többi területen az idei év még nem hoz változást, ami nem is csoda, hiszen sok esetben 2012 januárjáig adtak haladékot maguknak arra, hogy kidolgozzák a reformok részleteit.
Rossz lesz rokkantnak és munkanélkülinek lenni
Az már eddig is ismert volt, hogy a munkaerőpiacon és a nyugdíjazási rendszeren spórolná meg a legtöbbet a kormány, most az egyes konkrét intézkedések és összegek is nyilvánosak. Ezek szerint jövőre a legtöbb pénzt a rokkantnyugdíjak felülvizsgálatától és a szabályok szigorításától várják, ez 88 milliárdot hozhat, majd 2013-ra ez tovább emelkedik 117 milliárdra.
Érdekes viszont, hogy a korkedvezményes nyugdíjazás eltörlése egyelőre alig jelenik meg egyenlegjavító intézkedésként, hiszen a már meglévő korkedvezményes ellátásokat nem vizsgálják felül. Ettől a lépéstől csak 2013-ban vár 2,5 milliárdot a kormány, míg a fegyveres testületek speciális nyugdíjazási szabályainak megszüntetése jövőre másfél, 2013-ban pedig 3 milliárdot hozhat. Mindezek mellett jövőre 3, 2013-ban pedig 6 milliárd forint megtakarítással járhat az a már meghozott változás, mely a nyugdíjemeléseket csak az inflációhoz köti.
A munkaerőpiacon az álláskeresési járadék megszüntetése már jövőre 27,2 milliárd forint egyenlegjavulást jelenthet, majd ezt 2013-ban is "hozza" az intézkedés. A bérkiegészítések felülvizsgálatától 41 milliárdot vár a kormány, míg a munkanélküli segély időtartamának harmadolása 42,9 milliárdot hozhat. Ezzel kapcsolatban érdekesség, hogy a konvergencia programmal egyidőben megjelent Nemzeti Reform Program azt is tartalmazza, hogy minden munkanélküli ellátásban részesülőnek kötelező elfogadnia a neki felajánlott napi négy órás közmunkát. Azaz ebből kiindulva még a három hónapos segély időtartama alatt is részt kell venni ezeken a közmunkákon, ha valaki hozzá akar jutni a támogatáshoz.
Folytatva a sort: az aktív munkaerőpiaci ellátások és szakképzési támogatások EU-forrásokkal való felváltása 40,5 milliárd forintot hozhat, míg a táppénzszabályok szigorítása az idei 3 milliárd után 2012-től 10 milliárdos kiadáscsökkentést jelent. Emellett a tervek szerint maximálják majd az egy családnak adható szociális ellátások összegét, ez a kormány szerint 15 milliárd forint megtakarítást jelenthet. A családi pótlék befagyasztása ezt jövőre további 18 milliárddal, 2013-ban pedig már 36 milliárddal fejeli meg.
Közösségi közlekedés: 10 milliárdot fognának a kedvezményeken
A közösségi közlekedés terén a kormány jövőre 5, 2013-ban pedig 15 milliárd forintos spórolást remél attól, hogy a MÁV-ot és a Volán-társaságokat Nemzeti Közlekedési Holdingba szervezik. A vasúttársaság adósságátütemezése és hatékonyságjavítása 30 milliárdot hozhat jövőre a kasszába, ahogy arról az mfor.hu beszámolt, ebből majdnem 20 milliárdot tehetnek ki az eltűnő kamatkiadások. A fentiek mellett 10 milliárdos megtakarítást remél a kormány attól, hogy jövő januárig felülvizsgálják a közlekedési kedvezményeket, illetve új tarifarendszert alakítanak ki.
A felsőoktatásban az államilag támogatott férőhelyek csökkentése jövőre 5,4 milliárd forintos kiadáscsökkenést eredményezhet, míg 2013-ban már 15,5 milliárdot vágnának ezen a soron. A tervek szerint az idei 53 ezres államilag finanszírozott kvóta 2014-re 30 ezerrel csökken majd. A kihasználatlan kapacitások megszüntetése emellett 6,6, illetve 22,5 milliárd forinttal javítja majd az egyenleget.
Végre a gyógyszerkassza 120 milliárdja is összeállt: a gyógyszergyártók 12 százalékos különadójának 18 százalékra emelése jövőre 16, 2013-ban pedig 15 milliárdos pluszbevételhez juttatja a költségvetést. Ehhez jön a generikus programból remélt 20 milliárdos megtakarítás. Érdekesség, hogy a koleszterincsökkentők támogatásának csökkentésével jövőre 14 milliárdot, egy évvel később pedig 19 milliárdot spórolhat meg a gyógyszerkassza a tervek szerint.
Beke Károly
mfor.hu