4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Márciustól júniusig számos soron eszközölt változásokat mérlegében a jegybank. Az új számok szerint eddig kisebb volt a veszteség, de a módosítások okozta pozitív változásokat a júliusi gazdálkodás teljesen elvitte.

Havonta hozzávetőlegesen 10 milliárd forint értékben írta felül saját tőkéjének alakulását március és június között a Magyar Nemzeti Bank. Miközben június végén még mínusz 49 milliárdos saját tőkéről jelentett a jegybank, addig a mostani, júliusi adatsorok szerint az első félév végén még "csak" 38,7 milliárdnyi volt a mínusz. Olyan sokáig azonban nem érdemes a valamivel jobb adatoknak örülni, hiszen a friss statisztika azt is megmutatta, hogy a pozitív korrekciót teljesen "elvitte" a július, sőt az MNB saját tőkéje mínusz 67,5 milliárdra esett vissza.

A korrekció hatása

A saját tőke korrekciója egyébként a jegybank mérlegfőösszegén nem látszik meg, csak minimális a változás nagysága. Az év negyedik hónapjában viszont a korábbiakban közöltekhez képest egy 8,8 milliárdos ugrást lehet látni. Ez azonban – ha alaposabban megvizsgáljuk – az egyéb külföldi tartozások áprilisi korrekciójára vezethető vissza. 

Mivel a mérlegfőösszeg nem változott, így a mérleg forrásoldalán a saját tőke pozitív változásával párhuzamosan hasonló mértékben negatívan kellett változnia valamely tételnek, vagy tételeknek. Ezt a csökkenést az egyéb források számainál láthatjuk. Az adatok módosítása egyébként még a kereskedelmi bankok tulajdonában lévő kéthetes MNB-kötvények állományát is érintette, ezek szerint a korábban közöltnél a külföldiek kézében 7-8 milliárd forinttal több, a belföldieknél pedig ugyanennyivel kevesebb értékpapír van.

A Magyar Nemzeti Bank az adatkorrekció okait közleményében nem kommentálta.

Továbbra is dinamikusan nő a készpénzállomány

A jegybank mérlegében júliusban a felülvizsgált júniusi számokhoz képest az egyik legjelentősebb változás, hogy 11,3 százalékkal nőtt éves összevetésben a készpénzállomány, így 2941,8 milliárd forintra emelkedett. Bár a hetedik havi inflációt még nem ismerjük – holnap közli a KSH – annak várható mértéke (1,9-2 százalék) alapján reálértelemben igen jelentős mértékben nőtt az állomány.

Ez pedig vagy a reálgazdaság növekedésre vezethető vissza (ahogy azt már márciusi folyamatok alapján megjósoltuk: lásd: Soha ennyi forintunk nem volt még - valaminek jönnie kell), hiszen a növekvő gazdasághoz növekvő készpénzállományra van szükség, vagy valamilyen sokk érhette a gazdasági szereplőket. Elvileg ez utóbbira lehet magyarázat a tranzakciós illeték növelése, illetve a betéti kamatok elolvadása, és az egészségügyi hozzájárulás bevezetése érdemben csökkenthette a kereskedelmi bankokban lévő betétállományt. Bár erről még nincs statisztika, az állampapírok iránti lakossági roham, vagy az ingatlanpiacon a hetedik hónapban megfigyelhető némi élénkülés alátámasztja ezt az érvelést.

Akár a gazdasági növekedés, akár a fenti alkalmazkodás okozza, a gazdaságban a készpénzállomány reálértékben jelentősen nőtt, ez pedig csökkentette a bankok forintlikviditását. (Ez utóbbit a dübörgőnek nem mondható Növekedési Hitel Program swaptenderei is mérsékelték némileg júliusban, bár nem olyan mértékben, mint az a tervek szerint kívánatos lenne.)

Féléves mélyponton a kéthetes állomány

Mindenesetre a banki likviditáscsökkenés 4069,5 milliárd forintra vitte le a belföldi és a külföldi szereplők kezében lévő kéthetes állományt, ami tavaly december óta a legalacsonyabb érték. Persze azt tudni kell, hogy a NHP program első pillérén keresztül a következő hetekben, szeptember végéig folyósított hitelek ismét növekedést fognak okozni az állományban. Hacsak a harmadik pillér be nem indul. Ezért is jön nagyon jól Matolcsyéknak a lakáscélú devizahitelek forintosítása, ami a jegybank által megcélzott 3600 milliárdos kéthetes állomány elérését segítené.

Ha nem csökken az állomány, akkor a jegybank saját tőkéje még tovább fog zuhanni, ami óriási terhet jelentene jövőre a költségvetés számára.

A jegybank veszteségét egyébként némileg mérsékli az IMF-hitelek idő előtt visszafizetése is. Csak a nemzeti bank mérlegét nézve elsősorban a költségvetési IMF-hitelek visszafizetése okoz jelentősebb könnyebbséget. (Az MNB-nek nyújtott IMF-hitelek visszafizetése kisebb megtakarítást jelent.) A kormány megmaradt IMF-hitelének 2,2 milliárd eurós átutalása egyébként nem okozhatott jelentősebb problémát a költségvetésnek, hiszen július végén a kormánynak 1457,3 milliárd forintnyi betétje volt a jegybankban. Ebből a forintbetét 509 milliárd forint, a deviza pedig 3,2 milliárd eurót tett ki.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!