Ha az ország nem jut hozzá a részlethez, nem lesz miből fizetni a nyugdíjakat, illetve a közalkalmazottak fizetését. A költségvetés megszavazására azonban gyakorlatilag semmi esély: a belpolitikai csatározások megbénították az országot, a kisebbségben kormányzó demokrata-liberálisok és az ellenzék között megszűnt mindenféle párbeszéd. A bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatott kormány ideiglenes mandátuma november 15-én lejár, az ellenzék viszont kijelentette, nem szavazza meg Traian Basescu államfő (képünkön) kormányfőjelöltjét, Lucian Croitorut.
Mivel az IMF leghamarabb januárban utalhat, a költségvetési hiány fedezéséhez kétmilliárd euróra van sürgősen szükség - fogalmazott az államfő. Tanasescu szerint ezt az összeget a nyílt pénzpiacról kell megszerezni. Ez azonban csak tovább nehezíti a helyzetet - figyelmeztetnek a szakértők -, mivel a piaci alapon felvett hitel magas költségei miatt jelentősen gyengülhet a nemzeti valuta és megugorhatnak a hitelkamatok.
Az év végére várt 7,3 százalékos GDP-arányos költségvetési deficit az elmaradt költségcsökkentő intézkedések miatt már biztosan nem tartható - közölte Gheorghe Pogea pénzügyminiszter. Az állami kiadások lefaragására tett bátortalan lépések egyike például az lett volna, hogy a teljes állami apparátust tíz napra fizetés nélküli szabadságra küldik, ezzel 1,6 milliárd lejt takarítva meg. Ezt azonban meggátolta az alkotmánybíróság. Emellett a gazdaság élénkítésére tett kísérletek sorra dugába dőltek: például a kis- és közepes vállalatokra kivetett minimáladó a remélt 350 millió lej bevétel helyett 112 ezer megszűnő vállalatot és több mint 56 ezer munkanélkülit eredményezett, írja a Napi Gazdaság.