5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt hónapokban a beérkezett ügyfélpanaszok száma szokatlan erős koncentrációt mutatott bizonyos befektetési termékekkel kapcsolatban – hangzott el szerdán a Nógrádi Ügyvédi Iroda és a Dr. Zalán Gábor Ügyvédi Iroda sajtótájékoztatóján. A szakemberek a Raiffeisen Bank gyakorlatát elemezték, ahol szerintük a bank túlzott kockázatot terhelt ügyfeleire, előfordult például, hogy az ügyfél vesztesége egy perc alatt elérte a tőke 44 százalékát. A bank azzal védekezik, hogy egy ötéves befektetési termékről van szó, ami a futamidő végére még nyereséges is lehet. Az mfor.hu megkereste a Raiffeisen Bankot, amely délutánra ígért tájékoztatást. Online tudósítás.

A két ügyvédi iroda idén tavasszal kezdte vizsgálni a beérkezett ügyfélpanaszokat, és arra a következtetésre jutottak, hogy több bank jelentős volumenben értékesített vállalatoknak és magánszemélyeknek összetett devizaárfolyam mozgásokhoz kapcsolódó befektetéseket árfolyamindex swap, CDO-k és egyéb termékek formájában. A szakemberek szerint az exportorientált vállalatok és a magánszemélyek összesen több mint 100 milliárd forintos kárt szenvedtek el a bankok gyakorlata, a túlzottan kockázatos termékek miatt.

A szerdai sajtótájékoztatón a Raiffeisen Bank hazai gyakorlatát elemezték a jogászok. A bank exportorientált vállalkozásoknak és magánszemélyeknek értékesítette kockázatos termékeit, ezzel több tízmilliárd forintos kárt okozott az érintetteknek.

A minimum 500 ezer euró (kb. 137,5 millió forint) értékben köthető árfolyamindex swap termék lényege például az volt a banknál, hogy amennyiben a forint erősödik 2-3 százalékot, akkor azonnali 5,3 százalékos nyereség érhető el akár egyetlen nap alatt. Amennyiben a magyar deviza kevesebb, mint 15 százalékot gyengül, akkor a befektetés évi 1,2 százalékos hozamot kínált, ráadásul a félmillió euró összeg mindössze 30 százalékát kellett letenni fedezetként. Arra azonban nem figyelmeztetett a Raiffeisen, hogy mi van akkor, ha a forint több mint 15 százalékot gyengül, márpedig ez következett be. A bank nem számolt nagy forintgyengüléssel, a legrosszabb forgatókönyv szerint is csak 40 forintos gyengülést vártak. A 237,2-ről 302-re gyengülő forint viszont 27,3 százalékos árfolyamgyengülés mellett 1,43 millió euró (kb. 393 millió forint) veszteséget okozott a minimum 500 ezer eurós befektetésre, ami 287 százaléka a teljes befektetésnek és majdnem tízszerese a fedezetnek. A Raiffeisen több komoly hibát is elkövetett: az egyik legnagyobb szakmai melléfogás, hogy nem tettek be úgynevezett stop-loss limitet, mely korlátozta volna a lehetséges veszteséget. Így viszont lényegében korlátlan veszteséget értek el az érintett ügyfelek, állítják az ügyvédek.

A jogászok elsősorban azt kifogásolják, hogy a bank nem mutatta be a valós kockázatokat az ügyfeleknek, így a ténylegesnél három és félszer kisebb kockázatot közöltek. A bank azt sugallta, hogy csak a legjobb ügyfeleknek kínálják ezt a kockázatos terméket. Az volt a kommunikáció, hogy 150 ezer euró befektetéssel akár hetek alatt lehet nagyot szakítani, azonban a szerződés megkötése után az ügyfél egészen mást tapasztalt. Nem tájékoztattak arról, hogy a forint-euró kamatkülönbség, a forint volatilitása , illetve a vételi és az eladási oldal különbségének növekedése is negatívan befolyásolja a befektetés értékét.

"Két éve létezik az a törvény, mely szerint az ügyfél kockázatvállalási hajlandóságát vizsgálni kell, véleményünk szerint ebben az esetben ez csak formailag következet be. Becslésünk szerint ha az ügyfelek ismerték volna a valós kockázatokat, akkor 90 százalékuk nem köti meg az ügyletet" – vélekedik Dr. Zalán Gábor.

15 milliós veszteség egy perc alatt

A jogászok megemlítettek egy konkrét esetet, amikor a forint gyengülése miatt a befektető a szerződéskötés után egy perccel a befektetésben lekötött tőke 44 százalékát (15,6 millió forint) elveszítette.

Zalánék szerint hibázott a bank, mert olyan terméket adott el, melyet a privát banki tanácsadók sem értettek, márpedig egy ilyen összetett termék esetében szükséges ismerni a háttérfolyamatokat. A bank nem vizsgálta, hogy az ügyfél befektetési ismereteinek megfelel-e a termék, illetve mennyi kockázatot tud elviselni az ügyfél. 

A szakemberek szerint a PSZÁF-nak határozottan lépni kellene a fenti ügyletek felfüggesztése érdekében. Jelenleg egy komplex felügyeleti vizsgálat folyik azoknál a bankoknál, melyek érintettek voltak.

A Raiffeisen Bank azzal védekezik, hogy egy ötéves befektetési termékről van szó, ami a futamidő végére még nyereséges is lehet – mondta el Zalán Gábor. Ehhez azonban az kell, hogy időközben az ügyfél folyamatosan pótolni tudja a fedezetet, ami csődközelbe juttathatja az ötéves futamidő végére a vállalkozást, mely ilyen szerződést kötött – teszi hozzá.

Emellett a bank azt hozza fel védekezésül, hogy folyamatosan tájékoztatják az ügyfeleket, azonban az ügyvéd szerint amíg a forint nem érte el a 300-as szintet az euróval szemben, addig szinte semmilyen tájékoztatás nem volt. 

A jogászok szerint a Raiffeisen mellett további bankok lehetnek érintettek az említett ügyletekben, azonban Zalánéknál elsősorban a Raiffeisen-ügyfelek panaszai csapódtak le. 

Az mfor.hu megkereste a Raiffeisen Bankot, amely délutánra ígért tájékoztatást.

A bank közleménye itt érhető el.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!