5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyelőre szinten marad a magyar jegybank jelenlegi, 6 százalékos alapkamata, de a várhatóan beinduló euróövezeti szigorítást az év vége felé jó eséllyel az MNB is kamatemeléssel követi - jósolták a pénteki magyarországi inflációs és GDP-adatokat kommentálva londoni felzárkózó piaci elemzők.

A részletes negyedik negyedévi növekedési adatok jórészt megfeleltek az előzetes konszenzusnak, a 4,1 százalékos februári éves infláció pedig árnyalatnyival elmaradt a londoni elemzői várakozás átlagától. Az MTI előzetes felmérésébe bevont kilenc nagy citybeli befektetési és pénzügyi elemző ház - Goldman Sachs, Barclays Capital, Bank of America-Merrill Lynch, RBC Capital Markets, JP Morgan, BNP Paribas, 4cast, Capital Economics, UBS - elemzői 4,0-4,3 százalék közötti előrejelzéseket adtak a tizenkét havi összevetésű, teljes kosárra számolt februári magyarországi inflációra; a prognózisok átlaga 4,16 százalék volt.

A pénteki adatsort kommentálva a JP Morgan elemzői kiemelték, hogy a tavalyi negyedik negyedévi GDP-adatok szerkezete alapján továbbra is a külkereskedelem a magyar gazdasági bővülés fő hajtóereje. A ház szakértői azt jósolták, hogy a magyar GDP-növekedés üteme az idén "valamivel 3 százalék alatti" szintre gyorsul tovább, a teljes kosárra számolt éves infláció pedig a következő hónapokban is 4 százalék körül mozog majd.

A JP Morgan elemzői közölték, hogy a pénteki makroadatsor nem módosítja a ház által a magyar jegybanki kamatpályára adott előrejelzést, amely szerint az MNB a következő hónapokban nem mozdítja alapkamatát, majd az év vége felé kamatemelést hajt végre, tekintettel a várható euróövezeti kamatemelésre, valamint a magyar belső kereslet élénkülésére.

Londoni pénzügyi elemzők előrejelzései szerint az euróövezeti jegybank (EKB) az idén várhatóan két kamatemelést hajt végre. A Capital Economics szakértői az első, negyed százalékpontos EKB-kamatemelést már áprilisra valószínűsítik, és prognózisuk szerint júliusban várható egy újabb, hasonló mértékű szigorítás. A cég elemzői az áprilisi kamatemelést Jean-Claude Trichet EKB-elnök múlt heti sajtótájékoztatója alapján jósolják.

A Capital Economics a tájékoztatón elhangzottakat elemezve kiemelte, hogy Trichet visszatérően használta az "éberség" szót, azzal összefüggésben, hogy az árstabilitást fenyegető kockázatok "igencsak fokozott éberséget" követelnek az eurójegybank részéről, ugyanakkor nem hangzott el az a korábban szokásos kitétel, hogy a jelenlegi EKB-kamatszint "megfelelő". A Capital Economics szerint "ennél világosabbá nem lehetett volna tenni", hogy az EKB már eldöntötte az áprilisi kamatemelést.

A Commerzbank elemzőinek megfogalmazása szerint az euróövezeti jegybank a Trichet-nyilatkozattal "már elindította a szigorító ciklust". A ház azzal számol, hogy az általa is áprilisra várt első EKB-kamatemelés után a következő szeptemberben lesz, majd az euróövezeti jegybank minden negyedév végén végrehajt egy-egy 0,25 százalékpontos szigorítást. A Commerzbank ennek alapján azt várja, hogy az euróövezeti alapkamat az idei év végén 1,75 százalék, 2012 végén 2,75 százalék lesz.

A Moody's Analytics szakelemzői a pénteki magyar makroadatokat kommentálva szintén azt jósolták, hogy az MNB "a következő hónapokban" nem változtat alapkamatán. A ház szerint az eddigi kamatemelésekkel elért jelenlegi, 6 százalékos alapkamatnak "elégségesnek kell lennie" az inflációs nyomások elleni fellépéshez a következő időszakban.

A Moody's Analytics londoni elemzői hosszabb távlatra egyelőre nem adtak magyarországi kamatelőrejelzést, de megjegyezték, hogy az üzemanyagárak kilengéseit kiszűrő maginfláció is gyorsul, ami alapszintű inflációs nyomás jelenlétére utal a magyar gazdaságban.

A Goldman Sachs (GS) elemzői pénteki kommentárjukban ezzel szemben úgy értékelték az adatokat, hogy a tényleges árnyomások továbbra is a maginfláción kívüli összetevőkben koncentrálódnak, és "egyelőre" nincs olyan jelentősebb átszűrődés, illetve másodlagos hatás, amely felfelé hajtaná a maginflációs kosárba tartozó árucsoportok drágulási ütemét.

A GS londoni elemzői szerint ez összeegyeztethető a GDP-növekedés lendületének valamelyes lanyhulásával, különösen a személyi fogyasztás kategóriájában, amit meg is erősítettek a tavalyi negyedik negyedévről pénteken kiadott GDP-adatok. A ház szerint a ruházati és cipőipari termékek jelentős havi összevetésű áresése, valamint a tartós fogyasztási termékek kisebb mértékű havi árcsökkenése és a szolgáltatások csupán enyhe drágulása egyaránt azt jelzi, hogy változatlanul gyenge a belső fogyasztás.

A Goldman Sachs londoni szakértői ugyanakkor a teljes kosárra számolt éves infláció visszagyorsulása nyomán azzal számolnak, hogy az MNB a következő, március végi kamatdöntő ülésen nem változtat alapkamatán, annak ellenére sem, hogy az új összetételű monetáris tanács "potenciálisan enyhébb alapállásúvá válhat".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!