Az Európai Parlament Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottsága nem engedélyezné, hogy a mélyfagyasztott dönerhúshoz foszfátot adjanak, és amennyiben az EP rábólint a javaslatra, az a mai dönergyártás végét jelentheti, írja a Portfolio.hu.
A dönerhúsban a hozzáadott foszfát segíti a víz megkötését, összetartja a húst, hogy az stabilan álljon a nyárson, és késlelteti a kiszáradást és a szétesést. Viszont az anyag szív- és érrendszeri egészségügyi problémákat okozhat - indokolta meg az Európai Parlament Környezetvédelmi Bizottsága, hogy miért akarják most betiltani a foszfátot.
2014-ben az Európai Parlament azonban már engedélyezte a foszfát alkalmazását különböző húskészítményekben, vagyis a döner kizárása diszkriminatív lépés lenne. Ráadásul az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal szerint naponta 4200 mg foszfát bevitele a szervezetbe veszélytelen, egy adag döner pedig csupán 134 mg foszfátot tartalmaz.
A Bild információi alapján az Európai Unióban naponta közel 500 tonna dönerhúst használnak fel, ennek 80 százaléka Németországban készül. Összesen 110 ezer munkahely sorsa függ az Európai Parlament döntésétől.
mfor.hu