A szöveg szerint mindazonáltal - amelyet a Reuters hírügynökség idézett - nem lehet kizárni, hogy még további intézkedésekre lesz szükség a célkitűzések eléréséhez.
Az Európai Bizottság ezúttal arról ad ki értékelést, hogy hatékony intézkedéseket hozott-e Magyarország, Lettország, Litvánia és Málta az előírt mértéket meghaladó államháztartási hiány leszorítása érdekében. Ezeknek az országoknak az uniós tagállamok pénzügyminisztereinek tanácsa júliusban adott hat hónapos határidőt arra, hogy dolgozzanak ki hathatós hiánycsökkentő lépéseket. A túlzott deficit miatt uniós eljárás alatt álló többi ország esetében a brüsszeli testület később ad majd ki állásfoglalást.
A most kiszivárgott szöveg szerint - amely a hivatalos jóváhagyásig még módosulhat - Magyarország elégséges intézkedéseket tett ahhoz, hogy 2011-re az uniós felső határ, a GDP-hez viszonyított 3 százalék alá csökkentse deficitjét, miután már tavaly is sikeresen elérte 3,9 százalékos célt.
Az unióban érvényes szabályok szerint a deficitnek mindenkor a bruttó hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatt kell maradnia. Azon tagállamok esetében, amelyek túllépik ezt a határt, Brüsszelben úgynevezett túlzott deficit miatt eljárást indítanak. Jóllehet a hiány féken tartását az unió elsősorban az euróövezet stabilitása miatt tartja fontosnak, az előírást a közös pénzövezetbe még be nem került országoknak is teljesíteniük kell.
Legutóbbi, november elején kiadott őszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság már megállapította, hogy "a hathatós kiigazítási intézkedések segítettek csökkenteni a gazdaság sebezhetőségét" Magyarországon. A most vizsgált többi ország közül Máltának idén, Litvániának - hazánkhoz hasonlóan - jövőre, Lettországnak 2012-re kellene kiigazítania hiányát.
A kiszivárgott értesülések szerint az uniós pénzügyi támogatással segített másik ország, Lettország esetében ugyancsak pozitív lesz a brüsszeli értékelés, amely egyebek között azt szögezi le, hogy az eddigi intézkedések elégségesnek tűnnek abban a folyamatban, amelynek célja a tavalyi 10 százalékról a 3 százalékos határ elérése 2012 végére.
MTI/Menedzsment Fórum