2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) egy öt elemből álló új indexcsaládot vezet be a jövő hónap elején megjelenő pénzügyi stabilitási jelentésével párhuzamosan - mondta Vonnák Balázs, a jegybank pénzügyi stabilitási területének munkatársa az MNB csütörtöki sajtóbeszélgetésén.

A pénzügyi stabilitási indexek arra szolgálnak, hogy képletesen mutassák be a bankrendszer mindenkori helyzetét, jelezzék előre az esetleg várható problémákat, illetve érzékeltessék, hogyan járul hozzá a hazai pénzintézeti szektor a pénzpiaci, illetve reálgazdasági folyamatokhoz - tette hozzá.

Kifejtette: az öt új index közül a Rendszerszintű pénzügyi stressz index (REPSI) a pénzügyi rendszert érintő stressz valós idejű szintjét mutatja be.

A likviditási többletet és hiányt jelző Likviditási stressz-index (LSI) időben összehasonlítható index, amely 30 napra előretekintő mutatószám.

A tőke stressz index (TSI) egy időben összehasonlítható mutató, amely a stresszteszteken mért tőkepuffert és hiányt jeleníti meg rendszerszintű számként.

A korai figyelmeztető (early warning) indikátor (KFI) a bankrendszer túlzott hitelezési aktivitását fogja mutatni olyan időszakban, amikor túlzott hitelezés, hitelboom jellemzi a gazdaságot. Vonnák Balázs úgy vélte: ez a mutató a mostani helyzetből kiindulva évekig 0 szinten maradhat.

Az ötödik, összetett index, a Pénzügyi kondíciós index (PKI) a bankrendszer reálgazdaságra gyakorolt hatását mutatja be, vagyis ez az index azt jelzi, hogy mekkora mértékben járul hozzá a bankrendszer a GDP növekedéséhez.

A jegybanki szakértő kifejtette: a kondíciós index a bankrendszer jellemzően klasszikus prociklikusságát érzékelteti majd, amelyet az MNB nem a GDP növekedési üteme, hanem a kibocsátási rés alapján ítéli meg. Azt is érzékeltetni tudja ez az index, hogy 2007-2008-ben a reálgazdaság már ugyan zsugorodott, de a bankrendszer még növelte teljesítményét, és a hitelezés bővülésével megemelte a GDP növekedési ütemét. Később, 2011-ben a bankrendszer már mérsékelte a GDP-növekedést.

A PKI és a KFI index adja majd a prociklikussági mutatót, a másik három index pedig a bankrendszer sokkálló képességét jelzi.

Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi stabilitás terület igazgatója szerint a november 5-i stabilitási jelentés már a kormány által szerdán bejelentett intézkedések hatásait is bemutatja.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!