Az OKSZ elnöke kiemelte: egyetértenek a belső piac erősítésével, az adó- és adminisztrációs terhek mérséklésével, az új munkahelyek teremtésével, a kis- és középvállalkozások fejlesztésével, a versenyképes magyar áruk piacra jutásának elősegítésével. Támogatják a fekete kereskedelem visszaszorítását, a hatósági ellenőrzési rendszer felülvizsgálatát, a beszállítók és a kereskedők közötti kapcsolat javítását.
Feiner Péter ismertette, hogy a kereskedelem volumene 2007 óta folyamatosan csökken Magyarországon, 10 ezerrel mérséklődött a kiskereskedelmi boltok száma, és tavaly 20 ezerrel visszaesett a kereskedelemben alkalmazottak száma.
Az OKSZ elnöke szerint kedvezően hatna a beszűkült piacra a fogyasztás élénkítése, és az "egymillió új munkahely egymillió fogyasztót is jelentene". Pozitívan befolyásolná a kereskedelmet az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentése is, ugyanakkor a termékdíj-mentesség eltörlésére vonatkozó vidékfejlesztési minisztériumi javaslatból származó vállalati költségnövekedés végül a fogyasztókat terhelné.
Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyi szabályozásért felelős államtitkára a kereskedők előtt elmondott beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy kiegyensúlyozott, fegyelmezett költségvetési politikára van szükség. Nem elég a költségvetési hiányt és az eladósodottságot csökkenteni, mérsékelni kell az állami kiadást is. A gazdaságpolitikának a pénzügyi egyensúly megteremtését és a gazdasági növekedés feltételeinek megteremtését egyszerre kell kezelnie - húzta alá az államtitkár.
Csizmadia Norbert, a Nemzetgazdasági Minisztérium Stratégiai Műhely vezetője a klubhajó rendezvényen az Új Széchenyi Tervvel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy nyitott párbeszédben alakul ki a végső változat. Eddig több mint 500 javaslatot kaptak a vitairathoz, és folyamatosan érkeznek továbbiak is. Sokan pozitívan fogadták az Új Széchenyi Tervben megfogalmazottakat, a legtöbb észrevétel az egészségipar és a zöldgazdaság területéhez érkezett.
Csizmadia Norbert elmondta, hogy a javaslatokat feldolgozzák, tart a konzultációs sorozat a vitairatról, az ősz végére pedig elkészül az Új Széchenyi Terv végleges változata, ezt követően a hozzá kapcsolódó pályázati rendszerről is kikérik a vállalkozások véleményét.
A rendezvényen elhangzottak olyan vélemények, hogy a tisztességtelen kereskedelemről szóló törvény szigorítása - például az árengedmény sajtóban történő reklámozásának tilalma - nem javítaná a beszállítók helyzetét.
MTI