Trevor Cullinan szerint a lengyel növekedési kilátások viszonylag jók, és az S&P arra számít, hogy az államháztartási hiány csökken, az államadósság szintje stabilizálódik.
Július közepén megerősítette Lengyelország elsőrendű államadósi besorolásait a Standard & Poor's, a lengyel gazdaság kedvező növekedési kilátásaira hivatkozva. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportjának pénteki londoni közleménye szerint a megerősítés a hosszú és rövid futamú lengyel szuverén devizakötelezettségek "A mínusz/A-2", illetve a hazai valutában kibocsátott hosszú és rövid futamú államadósság "A/A-1" osztályzataira vonatkozik, stabil kilátással.
A hosszú lejáratú lengyel devizaadósság besorolása az S&P listáján három fokozattal jobb a Magyarországra érvényben tartott, stabil kilátású, közepes befektetői "BBB mínusz" küladósi osztályzatnál.
A lengyel adósbesorolások megerősítéséhez fűzött pénteki londoni elemzésében a hitelminősítő kiemelte: tavaly a lengyel gazdaság az EU összes tagállama közül egyedüliként növekedett.
A cég a politikailag kedvező tényezők között említette, hogy a kormánykoalíció egyik pártjának támogatottja nyerte a minapi elnökválasztást, így a koalíciónak nem kell többé elnöki vétókkal megküzdenie fontos jogszabályok megalkotása során. Az elemzés kiemeli azt is, hogy jövőre parlamenti választások is lesznek, és emiatt a Standard & Poor's nem vár a lengyel kormány részéről jelentős költségvetési szigorító intézkedéseket 2012 előtt. Az S&P ennek nyomán arra számít, hogy a bruttó lengyel államadósság az idén eléri a hazai össztermék 55 százalékát, és középtávon "60 százalék felé veszi az irányt".
Lengyelország hosszú futamú devizaadós-kockázati osztályzata a Fitch-nél is "A mínusz" és a Moody's-nál "A2".
Lengyelországban egy évet csúszhat annak a célnak az elérése, hogy az államháztartási deficitet az Európai Unió által megkövetelt 3 százalékra csökkentsék - jelentette ki egy kormányzati forrás korábban. A PAP lengyel hírügynökség által név nélkül idézett forrás szerint Lengyelország esetleg nem 2012-ben, hanem csak 2013-ban éri el a három százalékos GDP-arányos hiányt. Egyebek között ezt is tartalmazza a konvergencia program alternatív forgatókönyve - tette hozzá.
A jelenleg érvényes konvergencia program szerint az államháztartási hiány 5,9 százalék lesz jövőre és 2,9 százalék 2012-ben. Az idei deficitet 6,9 százalékra várja a kormány.
MTI/Menedzsment Fórum