A világ legnagyobb hitelminősítőjének bejelentése szerint Kína hosszú futamidejű szuverén hazai és devizaadósi besorolása az eddigi "A plusz"-ról "AA mínusz"-ra javul, stabil kilátással.
Hongkong hosszú futamú adósosztályzata az eddigi "AA plusz"-ról a lehetséges legjobb szintre, "AAA"-ra emelkedik az S&P listáján.
Kína felminősítése a cég indoklása szerint a mérsékelt kínai államadósságot, az erőteljes külső befektetői pozíciót, és a kínai gazdaság "kivételes" növekedési kilátásait tükrözi.
A kínai növekedési kilátásokat más nagy házak is rendkívül jónak ítélik.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - éppen csütörtökön Londonban kiadott, 2011-re szóló globális előrejelzésében azt írta, hogy jóllehet a kínai gazdasági növekedés 2001 óta a leglassabb lesz, a növekedés így is eléri a 8,9 százalékot jövőre, és Kína növekszik majd a nagy gazdaságok közül a leggyorsabb ütemben.
A Standard & Poor's a csütörtöki felminősítéshez fűzött elemzésében kiemelte azt a véleményét, hogy az elmúlt két év tapasztalatai alapján a kínai hatóságok a pénzügyi stabilitást fenyegető bármilyen jövőbeni kockázatra is időben megtett ellenlépésekkel válaszolnának.
Hongkong osztályzatjavítását az S&P azzal indokolta, hogy "kevés kormányzat vészelte át jobban a világgazdasági visszaesést, mint a hongkongi". A Kínához tartozó terület konszolidált költségvetési egyenlege 2009-ben a hazai össztermék 1,8 százalékának megfelelő többlettel zárt, annak ellenére is, hogy a helyi kormányzat gazdaságösztönző intézkedéseket hozott, és erősen pro-ciklikus jellegű adórendszert tart fenn.
A Standard & Poor's szerint Kína felminősítése és Hongkong "kitűnő" saját adósi mérőszámai alátámasztják az "AAA" szintű besorolást.
MTI