4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Részben a görög válság miatt várhatóan kemény lesz a helyzet az új magyar kormány és a nemzetközi szervezetek közötti tárgyalásokon, elsősorban az Európai Unió bizonyulhat nehezen meggyőzhetőnek – hangzott el a TakarékBank szerdai sajtóbeszélgetésén. Mfor.hu-tudósítás.

Egyelőre nehéz megbecsülni, milyen lesz új kormány gazdaságpolitikája, hiszen sok múlik majd azon, mekkora mozgásteret sikerül kialkudni a nemzetközi szervezetektől. Éppen ezért egyelőre korai arról beszélni, mennyivel javíthatják a következő évek növekedését ezek az intézkedések – vélekednek a TakarékBank elemzői.

Szerényen, de növekedhetünk idén is

„Szerény, de pozitív növekedésre számítunk idén a magyar gazdaságban és az eurózónában is, véleményünk szerint a bővülés 0,6 százalékos lehet. Ez részben a nettó export folytatódó növekedésének, részben pedig az év második felében beinduló beruházásoknak lesz köszönhető ez a bővülés” – vázolta fel a sajtóbeszélgetésen Ádám Zoltán, a TakarékBank elemzői csoportjának vezetője.

A külső piacok javulása mellett a készletek feltöltése lehet pozitív a magyar gazdaság számára, a belső fogyasztás terén azonban lassabb lehet a kilábalás. „Az utóbbi hónapokban stabilizálódni látszott a kiskereskedelmi forgalom, ez is arra utal, hogy a fogyasztás már elérte a mélypontot. Év/év alapon azonban várhatóan csak a második félévben jönnek majd az első pozitív számok” – tette hozzá Suppan Gergely, a cég elemzője.

A vállalatok terén is látszanak már enyhe pozitív jelek: januárban például a vállalatok már nettó hitelfelvevők voltak, ami egyrészt a hitelpiac szempontjából jó hír, másrészt arra utal, hogy a beruházások is élénkülőben vannak.

5-5,5 százalékig lehet felalkudni az idei hiányt

„Véleményünk szerint 5-5,5 százalék körül lehet az a hiánycél, ami a nemzetközi befektetők és az új magyar kormány számára is elfogadható lenne. Ebben azonban rengeteg egyszeri tétel is szerepelne, mint például a BKV és a MÁV konszolidálása” – vázolta fel Suppan Gergely.

Ugyanakkor a tárgyalásokon várhatóan az EU-t lesz nehezebb meggyőzni, ebben pedig a görög krízis is közrejátszik. „Ha az Unió most engedné fellazítani a magyar költségvetést, akkor az precedenst teremtene például a görögök számára is, ezért várhatóan nehéz lesz meggyőzni őket” – mondta a TakarékBank elemzője.

Az elemző szerint egyelőre nem látszik például az, hogy a kormány mekkora mozgásteret tud elérni a bürokrácia leépítésével, azonban a jelek szerint az első hónapok hiányadatai kedvezőbben alakulnak a vártnál, így akár ez a plusz összeg is biztosíthat némi mozgásteret.

„Az elmúlt néhány hét lehet, hogy szűkítette a következő kormány mozgásterét. Két héttel ezelőtt még akár simán megállapodhattak volna az 5-5,5 százalékos deficitcélról, most azonban lehet, hogy kisebb lesz a mozgástér” – vélekedik Suppan Gergely.

„Ha nem sikerül nagyobb mozgásteret kialkudni, akkor azt meg kell teremteni például kiadáscsökkentéssel, hiszen előbb-utóbb el kell kezdeni csökkenteni az adókat” – tette hozzá.

Az infláció alakulásával kapcsolatban a szakember kifejtette: elképzelhető, hogy az inflációs pálya tovább kúszik felfelé, főleg úgy, hogy rövidtávon további benzináremelésekre lehet számítani. Az viszont pozitív az infláció szempontjából, hogy a jelek szerint az új kormány elkötelezett a közműdíjak csökkentése mellett.

Kétsebességes lehet Európa

A szerdai sajtóeseményen a görög válság lehetséges hatásairól is beszéltek a TakarékBank elemzői, akik szerint a jövőben kétsebességessé válhat az eurózóna: a lemaradó országok további több éves recesszióval nézhetnek szembe, a versenyképesebb államok viszont akár jól is kijöhetnek a krízisből.

„Rövidtávon nem államcsődökre kell felkészülni, de a piaci bizalom visszaszerzése nehezebb, mint korábban látszott” – véli Ádám Zoltán. Úgy tűnik, hogy a görög csomag bejelentése nem nyugtatta meg a befektetőket, várhatóan a nemzetközi szervezetek nagy erőfeszítéseket tesznek majd annak érdekében, hogy megnyugtassák a befektetőket.

„A görög válság rávilágított arra, hogy az eurózónában is vannak kockázatok, nem minden esetben óvja meg a gazdaságot, ahogy azt korábban vélték” – tette hozzá Suppan Gergely. Az euró gyengülése pedig akár még pozitív is lehet a versenyképesség javulása miatt, így könnyen elképzelhető, hogy például a német gazdaság erősebb állapotban jön majd ki a válságból, mint amilyen helyzetben a krízis előtt volt.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!