Egyelőre nehéz megbecsülni, milyen lesz új kormány gazdaságpolitikája, hiszen sok múlik majd azon, mekkora mozgásteret sikerül kialkudni a nemzetközi szervezetektől. Éppen ezért egyelőre korai arról beszélni, mennyivel javíthatják a következő évek növekedését ezek az intézkedések – vélekednek a TakarékBank elemzői.
Szerényen, de növekedhetünk idén is
„Szerény, de pozitív növekedésre számítunk idén a magyar gazdaságban és az eurózónában is, véleményünk szerint a bővülés 0,6 százalékos lehet. Ez részben a nettó export folytatódó növekedésének, részben pedig az év második felében beinduló beruházásoknak lesz köszönhető ez a bővülés” – vázolta fel a sajtóbeszélgetésen Ádám Zoltán, a TakarékBank elemzői csoportjának vezetője.
A külső piacok javulása mellett a készletek feltöltése lehet pozitív a magyar gazdaság számára, a belső fogyasztás terén azonban lassabb lehet a kilábalás. „Az utóbbi hónapokban stabilizálódni látszott a kiskereskedelmi forgalom, ez is arra utal, hogy a fogyasztás már elérte a mélypontot. Év/év alapon azonban várhatóan csak a második félévben jönnek majd az első pozitív számok” – tette hozzá Suppan Gergely, a cég elemzője.
A vállalatok terén is látszanak már enyhe pozitív jelek: januárban például a vállalatok már nettó hitelfelvevők voltak, ami egyrészt a hitelpiac szempontjából jó hír, másrészt arra utal, hogy a beruházások is élénkülőben vannak.
5-5,5 százalékig lehet felalkudni az idei hiányt
„Véleményünk szerint 5-5,5 százalék körül lehet az a hiánycél, ami a nemzetközi befektetők és az új magyar kormány számára is elfogadható lenne. Ebben azonban rengeteg egyszeri tétel is szerepelne, mint például a BKV és a MÁV konszolidálása” – vázolta fel Suppan Gergely.
Ugyanakkor a tárgyalásokon várhatóan az EU-t lesz nehezebb meggyőzni, ebben pedig a görög krízis is közrejátszik. „Ha az Unió most engedné fellazítani a magyar költségvetést, akkor az precedenst teremtene például a görögök számára is, ezért várhatóan nehéz lesz meggyőzni őket” – mondta a TakarékBank elemzője.
Az elemző szerint egyelőre nem látszik például az, hogy a kormány mekkora mozgásteret tud elérni a bürokrácia leépítésével, azonban a jelek szerint az első hónapok hiányadatai kedvezőbben alakulnak a vártnál, így akár ez a plusz összeg is biztosíthat némi mozgásteret.
„Az elmúlt néhány hét lehet, hogy szűkítette a következő kormány mozgásterét. Két héttel ezelőtt még akár simán megállapodhattak volna az 5-5,5 százalékos deficitcélról, most azonban lehet, hogy kisebb lesz a mozgástér” – vélekedik Suppan Gergely.
„Ha nem sikerül nagyobb mozgásteret kialkudni, akkor azt meg kell teremteni például kiadáscsökkentéssel, hiszen előbb-utóbb el kell kezdeni csökkenteni az adókat” – tette hozzá.
Az infláció alakulásával kapcsolatban a szakember kifejtette: elképzelhető, hogy az inflációs pálya tovább kúszik felfelé, főleg úgy, hogy rövidtávon további benzináremelésekre lehet számítani. Az viszont pozitív az infláció szempontjából, hogy a jelek szerint az új kormány elkötelezett a közműdíjak csökkentése mellett.
Kétsebességes lehet Európa
A szerdai sajtóeseményen a görög válság lehetséges hatásairól is beszéltek a TakarékBank elemzői, akik szerint a jövőben kétsebességessé válhat az eurózóna: a lemaradó országok további több éves recesszióval nézhetnek szembe, a versenyképesebb államok viszont akár jól is kijöhetnek a krízisből.
„Rövidtávon nem államcsődökre kell felkészülni, de a piaci bizalom visszaszerzése nehezebb, mint korábban látszott” – véli Ádám Zoltán. Úgy tűnik, hogy a görög csomag bejelentése nem nyugtatta meg a befektetőket, várhatóan a nemzetközi szervezetek nagy erőfeszítéseket tesznek majd annak érdekében, hogy megnyugtassák a befektetőket.
„A görög válság rávilágított arra, hogy az eurózónában is vannak kockázatok, nem minden esetben óvja meg a gazdaságot, ahogy azt korábban vélték” – tette hozzá Suppan Gergely. Az euró gyengülése pedig akár még pozitív is lehet a versenyképesség javulása miatt, így könnyen elképzelhető, hogy például a német gazdaság erősebb állapotban jön majd ki a válságból, mint amilyen helyzetben a krízis előtt volt.
Beke Károly
Menedzsment Fórum