A Magyar Nemzeti Bank (MNB) három százalékos inflációs célja alá csökkent a pénzromlás üteme márciusban, erre pedig közel három éve nem volt példa - derül ki a KSH által közölt adatokból. Az elmúlt napokban az elemzők már jelezték, hogy akár három százalék alá is eshet az infláció, azonban a szakemberek többsége az év második felében már ismét emelkedésre számít.
Az élemiszerek ára 5,2 százalékkal emelkedett tavaly márciushoz képest, ez azt mutatja, hogy itt jobban látszik a gyenge forint hatása.
'"Az élelmiszerek tekintetében a közölt adatnál jó egy százalékkal alacsonyabb áremelkedésre számítottam. A jelek szerint ebben jobban érvényesül a forint gyengülése, mivel élelmiszert így is-úgy is venni kell az embereknek" - mondta el lapunknak Németh Dávid, az ING Bank elemzője.
Nagyobb lehet a keresletvisszaesés hatása
"Véleményem szerint idén három dolog befolyásolhatja az infláció alakulását: a nyárra tervezett áfaemelés, a recesszió mértéke, illetve a forint árfolyama" - vázolta fel a kilátásokat az mfor.hu kérdésére Samu János. A Concorde elemzője szerint a recesszió márciusban a vártnak megfelelő hatással volt az inflációra, de továbbra is kérdés, hogy az év hátralévő részében a gazdaság visszaesése milyen hatással lesz majd a keresletre.
"Az egyetlen meglepetés számomra az volt, hogy a forint márciusi gyengülése ellenére nem emelkedtek az importárak, holott arra lehetett számítani" - tette hozzá Samu János. A múlt hónapból kiindulva a Concorde makroelemzője úgy véli: lehet, hogy egész évben nagyobb lesz a keresletvisszaesés hatása, és a korábban vártnál kisebb mértékben befolyásolja majd az inflációt a forint árfolyama.
Nyáron jön a feketeleves
"Az év második felében - részben a tervezett áfaemelésnek köszönhetően - ismét emelkedésnek indulhat az infláció, az év utolsó hónapjaiban akár öt százalékos értéket is el tudok képzelni" - hangsúlyozta Samu János. A fogyasztói árak növekedését támogathatja az év második felében az is, hogy alacsonyabb lesz a bázis az infláció tavaly kezdődött csökkenése miatt.
Az áfaemelésről még a Gyurcsány-kormány határozott tavasszal, a tervek szerint a jelenlegi 20 százalékról 23 százalékra emelnék a forgalmi adót. Egyelőre nem lehetett hallani arról, hogy az új kormánynak más tervei lennének, de a pénzügyminiszteri posztra legesélyesebb jelöltnek tartott Oszkó Péter korábban a Reformszövetség tagjaként szintén érvelt egy ideiglenes áfaemelés mellett.
"Ez 1,5-2 százalékos hatással lehet az inflációra, azaz a 2,6-2,7 százalékos mélypontról 4 százalék fölé emelkedhet a pénzromlás üteme" - mondta el Samu János. A szakember éves szinten 3,6 százalékos inflációt vár 2009-ben.
Németh Dávid szerint ha mégsem valósulna meg a tervezett áfaemelés, akkor három százalék körül lehet az év egészét tekintve az infláció, az utolsó hónapokban azonban 3,8-4 százalékig is felmehet az érték.
Lassan jöhet a kamatvágás?
Amikor csökkenő inflációt látunk, akkor mindig előtérbe kerül egy esetleges kamatcsökkentés a Magyar Nemzeti Bank (MNB) részéről, azonban jelenleg a forint árfolyama nagyobb kockázatot jelent a jegybank számára.
"Véleményem szerint az MNB is szeretne megszabadulni a tavaly októberi 300 bázispontos kamatemeléstől, ezért szerintem amint lehetőség lesz rá, csökkenteni fogja a kamatot. 280-285-ös euróárfolyamnál lehetne erről szó" - véli Németh Dávid.
Az ING szakembere szerint azért is kerülhet szóba egy esetleges kamatvágás, mert vélhetően az MNB is abban gondolkodik, hogy ha később esetleg a forint védelme érdekében kamatot kell emelni, akkor az sem mindegy, honnan emelnek.
Beke Károly