Magyarország egy évvel ezelőtt jelentette be, hogy tárgyalásokat kezdeményez egy újabb hitelcsomagról a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval. A piac többsége eddig optimista volt a megállapodással kapcsolatban, azonban a fejleményeket látva egyre kevesebben gondolják úgy, hogy tető alá tudjuk hozni az egyezséget. Ezt erősítheti az a pénteki bejelentés is, mely szerint a kormány állandó adóvá változtatja a bankadót, vagyis nem fog csökkenni annak összege, illetve soha nem kerül kivezetésre. Korábban az IMF egyik fő feltétele a bankadó kivezetése volt, így az elemzők szerint ezzel gyakorlatilag eldőlt, hogy nem lesz megállapodás.
A Bloomberg által megkérdezett 22 elemző közül tíz azt gondolja, hogy a következő másfél évben sem lesz új IMF-hitelünk, vagyis a 2014-es választásoknak is védőháló nélkül futunk majd neki. Nyolc szakember továbbra is arra számít, hogy megegyezünk majd, négyen pedig ötven-ötven százalék esélyt adnak a dolognak. Arra ugyanakkor már senki nem számít, hogy még 2012-ben sikerül dűlőre jutni.
"Nem lesz megállapodás a választások előtt, hacsak nem tapasztalunk majd jelentős bizonytalanságot a nemzetközi piacokon" - mondta a hírügynökség kérdésére Szentiványi Nóra, a JP Morgan londoni elemzője. Németh Dávid, az ING Bank elemzője hasonlóan gondolkodik: szerinte ha az ideihez hasonlóan kedvező lesz jövőre a nemzetközi környezet, akkor nem törekszik majd megállapodásra a kormány. Mint ismert, a forint idén jelentősen erősödött, az állampapírjaink hozama pedig számottevően csökkent.
"Ha az eurózóna válsága ismét súlyosbodik, akkor Magyarország ismét komoly nyomás alá kerülhet. Mi arra számítunk, hogy a nemzetközi piacokon ez a forgatókönyv fog megvalósulni, ez pedig ismét az IMF felé hajthatja a magyar kormányt" - mondta a Bloomberg kérdésre Neil Shearing, a Capital Economics szakértője.
mfor.hu