Bernard Madoff New York-i üzletember a történelem legnagyobb - a szélhámos saját bevallása szerint 50 milliárd dollár kárt okozó - piramisjátékszerű, úgynevezett Ponzi-sémáját alkalmazta: fantom bevételeket produkált látszólagos tőzsdei ügyletekből, miközben a befektetőket az új balekok pénzéből fizette ki.
Az újság rámutatott: Madoff, kihasználva ügyfelei kapzsiságát, évtizedeken át a világ legokosabb befektetőiből csinált hülyét, akik elvesztették a józan eszüket. A lap szerint óriási kudarcot vallott a Wall Street főkopója, a tőzsdefelügyelet, vezetését le kell cserélni, mivel rendkívül aggasztó, hogy nem tudta vagy nem akarta lebuktatni a csalót.
A The Washington Post írása szerint egy kicsit igazságtalan Ponzira nézve Madoff hatalmas átverése kapcsán Ponzi-sémát emlegetni: míg Charles Ponzi ugyanis "csak" néhány millió dollárt csalt ki a gyanútlan befektetőktől az első világháború után postai válaszkuponjaival, addig Madoff 50 milliárd dollárt sikkasztott. S ez az összeg sem biztos, hiszen Madoff közölte.
A The New York Times egy elemzője szerint jogosan ütötte fejbe az egész világot, hogy Madoff, akit briliáns befektetőként, jótékony adakozóként, a társadalom megbízható oszlopaként ismertek, ekkora csalást követett el. A szélhámosság különösen kedvezőtlen időszakban, a pénzügyi piacok és a befektetők iránt amúgy is megingott bizalom időszakában derült ki. A cikkíró szerint sokan felteszik maguknak a kérdést, mennyiben különbözik Madoff működése az egész Wall Street befektetési világától annak fényében, hogy a hitelpiaci buborék, amelyet részben a profitéhes bankok fújtak fel felelőtlen termékeikkel, kipukkadt? Válasza szerint lényegét tekintve nincs eltérés: a befektetők pénzét kezelők meggazdagodtak, a befektetők pénze pedig elúszott. Az elemző felhívta a figyelmet: a Wall Street-i korrupció - szerinte nem véletlen, hogy a tőzsdefelügyelet vezetője éppen másfelé nézett, amikor évekkel ezelőtt bizonyítékok kerültek elő Madoff csalásáról - a politikát is áthatja, méghozzá mind a két párt oldalán.