Tavaly közel 30 százalékkal - a 2004. évi 36-ról 26-ra - csökkent a csődeljárások száma, míg a felszámolási eljárások száma ugyanilyen arányban 6154-ről 7823-ra növekedett. A FOE elnökének véleménye szerint az évi alig 30 csődeljárás 2-3 év alatt ezres nagyságrendűre nőhetne, ha megszületne végre az új, az európai normáknak megfelelő csődeljárási törvény. A mai szabályozás egyértelműen a felszámolásoknak kedvez, a fizetési nehézségekkel küzdő cégek hitelezőinek ugyanis sokkal gyorsabb és egyszerűbb felszámolási eljárást kezdeményezniük az adós ellen és külön egyezséggel megpróbálni megegyezni a tartozás behajtásáról, mint egy hitelezői értekezlet résztvevőiként, jogilag szabályozott keretek között dönteniük a hitelek átütemezéséről és az adós társaság reorganizációjáról.
Az EU-ban is alkalmazott korszerű csődtörvénnyel három nap alatt, bírósági ítélettel fizetési moratórium rendelhető el, ami megakadályozza a vagyonkimentést, elrendeli a hitelezői értekezlet összehívását. A hitelezői értekezleten a cég tulajdonosai és a hitelezők együtt dönthetnek a társaság hiteleinek átütemezéséről és a reorganizációról, vagy - ha nincs más megoldás - a felszámolási eljárás megindításáról.
"Egy csődeljárás minden esetben jobb, mint a felszámolás, s nemcsak a nehéz helyzetbe került cég, hanem a hitelezők számára is - vélekedik a FOE elnöke -, mivel a felszámolás során a hitelezők tíz esetből nyolcszor már csak egy kiüresedett céggel találják szembe magukat, s nem tudják érvényesíteni követeléseiket. Csak azok jutnak legalább részben hozzá követeléseikhez, akiknek sikerül még időben, külön megállapodást kötniük az adóssal. Az új csődtörvény a FOE számításai szerint 2006 májusában tárcaközi egyeztetésre kerülhet s a törvény tervezetét 2007. szeptember végéig be lehetne nyújtani a kormánynak. A felszámolók egyesületének derűlátó forgatókönyve szerint 2007 elején parlament elé kerülhet a törvényjavaslat, s jövő év közepétől már az új eljárás szerint folytatnák le a csődeljárásokat.
A FOE adatai szerint 2006. január végén összesen 459.355 cég működött Magyarországon, ebből 19.275 felszámolás, 11.433 pedig végelszámolás alatt állt. Az eljárások tavalyi mérlege szerint 2005-ben 26 csődeljárás, 7.957 felszámolási eljárás és 4.660 végelszámolás fejeződött be.