4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha jól tesszük a dolgunkat, akkor ez az utolsó válságkezelő költségvetés Magyarország életében, legalábbis a mostani gazdasági válság tekintetében - mondta Bajnai Gordon kormányfő szezonnyitó parlamenti beszédében hétfőn. A nemzetközi gazdasági szakértők elsősorban a Lehman Brothers bank egy évvel ezelőtti csődjére emlékeztek.

Magyarországon hétfőn kezdődött el az őszi parlamenti ülésszak, és ezzel a 2010-es költségvetés vitája. Bajnai Gordon miniszterelnök úgy fogalmazott: az őszi ülésszak kiemelt feladata a jövő évi költségvetés elfogadása, és amit eddig tettek a válságkezelésben, azt "be kell betonozni" a büdzsében. Bajnai Gordon parlamenti beszédében elmondta: a 2010-es költségvetés - amely "testre szabott és felelős" büdzsé - még sok áldozatot kér, még a válságkezelésről szól, de már a növekedésről, illetve a gyarapodásról is. Nincs szükség nagyobb szigorra, de nem lehet többet osztani sem - tette hozzá a miniszterelnök.

A kormányfő megismételte, hogy bár az új kormány öt hónapos működése alatt sikerült megakadályozni a gazdasági összeomlást, de további kemény munka kell ahhoz, hogy Magyarország megerősödjön; a válságnak nincs vége, a neheze még hátravan. Bajnai Gordon szerint a kormány mindent megtesz azért, hogy megvédje a munkahelyeket, az állami támogatásokkal több mint 70 ezer munkahelyet lehetett megtartani, de "nem dőlhetünk hátra, a munkanélküliség továbbra is magas, sok még a tennivalónk".

Az AP és a GfK gazdaságkutató hétfőn ismertetett közös felméréséből is az derül ki, hogy az amerikaiak több mint kétharmada szerint nincs biztosíték egy újabb pénzügyi összeomlás bekövetkezése ellen. A megkérdezett tíz amerikaiból hét nincs meggyőződve arról, hogy a szövetségi kormány meg tudta teremteni azokat a biztosítékokat, amelyek megelőzhetnének egy újabb pénzügyi összeomlást. A válaszolók még ennél is nagyobb aránya, 80 százaléka értékeli gyengének az amerikai gazdaság helyzetét, és a többség aggódik saját boldogulása miatt.

Sok hír szólt hétfőn az Opelről: kiderült, hogy a céget megvásárló Magna várhatóan 2015-ig rendezi az Opel adósságát. A Magna társigazgatója, Siegfried Wolf hétfőn Frankfurtban vázolta azokat a terveket, amelyeket az orosz befektetővel, a Sberbankkal együttműködő új többségi tulajdonos határozott el az Opel szanálására. Wolf közölte, hogy szerte Európában - azaz az Opel-üzemeket működtető országokban - összesen 10 500 munkahelyet szüntetnek meg, ebből négyezret Németországban. Az Európai Bizottság hétfőn világossá tette, hogy csak olyan állami támogatást engedélyez az Opel, amely összhangban van az Európai Unió (EU) versenypolitikai szabályaival és egységes közös belső piacának szabályozásával.

Bíztató adatok érkeztek az EU növekedési kilátásait és a német gazdaságot illetően. Az év második felére jobb növekedési kilátásokat eredményezett az Európai Unióban, hogy a második negyedév óta jelentősen javult a gazdasági helyzet, ugyanakkor összességében még mindig a GDP tavasszal előre jelzett 4 százalékos csökkenése várható az idei évre - jósolta hétfőn kiadott előrejelzésében az Európai Bizottság.

A munkaerőpiac azonban továbbra is törékeny állapotban van: az euróövezetben 1,8 százalékkal, a 27 tagú unióban pedig 1,9 százalékkal csökkent a foglalkoztatottak száma a második negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva - jelentette hétfőn az Eurostat. A létszámcsökkentés egyebek mellett a feldolgozó-, az építőipart, a pénzügyi szolgáltatásokat, a mezőgazdaságot, a kereskedelmet, a közlekedést érintette leginkább.

A német gazdaság a korábban jelzettnél kisebb mértékben esik vissza az idén a világgazdasági stabilizálódása miatt, de a gazdasági javulás üteme még túl gyenge ahhoz, hogy önfenntartó folyamattá válhasson - írja a német IMK gazdaságkutató intézet jelentésében. Az IMK számításai szerint az idei GDP-visszaesés mindössze 5,2 százalékos lesz a még júliusban jelzett 6,5 százalék helyett, jövőre pedig már 0,5 százalékos növekedésre lehet számítani, szemben az előző becslésben jelzett 0,4 százalékos visszaeséssel.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!