Rendkívül fontos a függőben lévő ügyek minél gyorsabb elrendezése 2014 első negyedévében, hogy a választások után a gazdasági növekedéshez ideális környezet lehessen Európában. A brüsszeli székhelyű BUSINESSEUROPE ezért is biztatja a görög elnökséget a közelmúlt döntéseinek megvalósítására, a versenyképesség helyreállításának érdekében, ami nélkülözhetetlen a további növekedés és a munkahelyteremtés szempontjából.
A megfelelően működő bankunió és hatékony Gazdasági és Monetáris Unió elengedhetetlen feltételei a vállalatok tőkéhez jutásának, a pénzügyi krízisek elkerülésének és a határokon átívelő kereskedelem támogatásának. Az Európai Tanács decemberben megkötött megállapodása a Bank Unióról fontos lépést jelentett ennek elérésében, ezért a BUSINESSEUROPE rendkívül fontosnak tarja a kompromisszum formális elfogadását is még az európai választások előtt. A fenntartható növekedéshez ugyanakkor további strukturális reformok is szükségesek, melyek elősegítésében szintén számít a szervezet a görög elnökségre.
A legnagyobb európai munkaadói szervezet a kontinens ipari versenyképességének erősítésében látja a munkahelyteremtés kulcsát, mely előtérbe is került a döntéshozatali folyamatok során, még mindig mély szakadék észlelhető azonban a célok és a valódi politikai tevékenység között. Annak érdekében, hogy ez megszűnjön, az újraiparosítás priorizálása szükséges minden politikai területen és uniós döntéshozói szinten egyaránt. A BUSINESSEUROPE ezért a Versenyképességi Tanács szerepének felértékelését tanácsolja a görög elnökség számára.
A gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés elválaszthatatlanok egymástól, ezért a következő hónapok munkaerőpiaci reformjainak a munkahelyteremtés megkönnyítésére kell koncentrálniuk. A legégetőbb feladat a fiatalok munkanélküliségének csökkentése, melynek érdekében a brüsszeli szervezet szerint a munkaadói terhek növelésének megakadályozása, esetleges csökkentése szükséges a következő időszakban.
Stratégiai fontosságú az ipari versenyképesség növelésében az energia- és klímapolitika helyes irányba történő terelése. Ennek biztosítását a BUSINESSEUROPE a 2030-as Energia és Klíma Keretrendszer kialakításában látja. A szervezet szerint nagy óvatossággal kell meghatározni a 2030-ig elérni kívánt szén-dioxid kibocsátási szintet, melynek reálisnak és minden tagország által elfogadhatónak kell lennie. Ahhoz, hogy a tagországok iparai a globális piacokon is versenyképesek lehessenek, a görög elnökségnek dolgoznia kell az európai belső energiapiac hatékonyságán is.
Az egységes piac fejlesztésének érdekében a következő hónapokban is arra kell ösztökélni a tagországokat, hogy tartózkodjanak a gazdasági protekcionizmustól, és aktívabban vegyenek részt a piac minél jobb működéséért folytatott munkában.
Harmincmillió európai munkahely függ az unió exportpiacától. Ez az adat is jól mutatja, hogy elengedhetetlen az európai vállalatok lehetőségeinek bővítése a világpiacon. A BUSINESSEUROPE ezért azt javasolja a görög elnökségnek, hogy támogassa az európai közvetítőket a transzatlanti kereskedelmi és beruházási partnerség kialakításában. Egy sikeres megállapodás akár 86 milliárd euróval növelhetné az unió éves gazdasági termelékenységét, 28 százalékkal növelhetné az EU exportját, és munkahelyek ezreinek megteremtéséhez járulhatna hozzá.
mfor.hu