Ez jelenleg nem téma - nyilatkozta a német kormányszóvivő - a kormány álláspontja szerint a fennálló problémákat a meglevő eszközökkel kell megoldani. Úgy fogalmazott, Jean-Claude Trichet maga is "holnaputáni gondolatokról" beszélt, és ez valóban hosszabb távú elképzelés.
Steffen Seibert hangsúlyozta, egyebekben osztják Trichet nézeteit; a német kormány maga is régóta felügyeleti mechanizmusok felállítását tartaná szükségesnek.
Az Európai Központi Bank elnöke szerint az eurót azzal kellene erősíteni, hogy az uniós tisztviselők nagyobb beleszólást kapnának a tagországok kormányainak költekezésébe. Jean-Claude Trichet erről csütörtökön, Aachenben beszélt, a számára odaítélt Károly-díj átadó ünnepségén.
Trichet annak a nézetnek adott hangot, hogy az ellenőrzések, az ajánlások és a szankciók jelenlegi rendszerét alapvetően meg kellene változtatni, sőt az euróövezet mint egész számára hosszabb távon akár egy közös pénzügyminisztérium felállítása is kívánatos lenne, amely az egyes kormányok költségvetési és versenyképességi politikáinak felügyeletét és közös nemzetközi képviseletét látná el. Egy ilyen alapvető kérdés azonban - jegyezte meg - az uniós szerződésben is változtatást igényelne.
Az új elgondolás szerint nemcsak lehetséges, de néhány esetben egyenesen kötelező lenne, hogy a megfelelő uniós szervek, együtt az EKB-val, részt vegyenek egy érintett gazdaságra alkalmazható döntésekben. Ez különösképpen a főbb költségvetési kiadási tételeket érinthetné.
MTI