4p

Áprilistól több száz gyógyszer támogatását csökkenti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Ez bizonyos készítmények esetében jelentős drágulással jár a fogyasztók számára. Rég volt ilyen mértékű áremelkedés, ráadásul a válság is fokozza a helyzetet. Kérdés, mennyire helyettesíthetőek a megdrágult gyógyszerek, és mi van, ha valaki már nem bírja fizetni őket. Mfor.hu háttér.

Régebben inkább gyógyszerfalók voltak a magyarok (Mfor-montázs)

A mostani támogatáscsökkentés, azaz áremelkedés több száz gyógyszert, hatóanyagot érint. A támogatás megvonása eltérő mértékű: a gyógyszerek egy része csak egy-kétszáz forinttal drágul, de vannak olyan készítmények is, melyek ára ezer forinttal nő.

A változás több gyógyszercsoportot is érint: a szív- és érrendszeri orvosságok esetében a drágulás nem haladja meg a 350 forintot. Jóval több támogatást vonnak el a gyomorgyógyszerek esetében, az úgy nevezett agyfényezők (agyértágítók, egyéb agyi betegségek gyógyszerei) egy részénél pedig teljesen megszűnik az eddigi támogatás, mely esetenként néhány száz, akár ezer forintos különbséget is jelenthet. A változások az allergiagyógyszereket is érintik.

A rendelet alkotói a megtakarításon túl a felesleges gyógyszerfogyasztást kívánják csökkenteni - véleményük szerint az intézkedések a kevésbé hatékony gyógyszereket érintik. Ezzel vitatkoznak az orvosok, gyógyszerészek, szerintük az engedélyezett gyógyszerek hatékonysága között nem lehet így különbséget tenni. A felesleges gyógyszerfogyasztás pedig szintén nem egyértelmű, mivel nehéz az összehasonlítás.

Sokan hivatkoznak az EU átlagra, ám kérdés, mit veszünk alapul az összehasonlításhoz. A gyógyszerköltés euró összege ugyanis változhat annak függvényében, hogy a támogatást mérik-e, vagy a lakosság által fizetett részt; a dobozfogyasztás összehasonlítása pedig szintén sekélyes, hiszen sok helyen eltérő a csomagolás. Ezzel együtt a megkérdezett szakemberek nem tartják igazán gyógyszerfalónak a magyar lakosságot - annak ellenére sem, hogy a kelleténél jóval gyakrabban járunk orvoshoz (már egy láz vagy hasmenés esetén is).

Lefutott a licit a generikus gyógyszereknél

Egy vezető gyógyszergyártóval történt háttérbeszélgetésből kiderült, hogy a gyógyszeripar nem sokat tehet a támogatás-megvonás ellen. A gyógyszerár-emelkedést ugyanis az OEP és a minisztérium közti megállapodás eredményezi.

Igaz, a fogyasztó nemigen tud különbséget tenni, hiszen számára a végeredmény ugyanaz: többet kell fizetni, de érdemes kihangsúlyozni, hogy miért. Persze megoldás lehetne, ha a támogatásmegvonást a gyártók árcsökkenéssel kompenzálnák, de erre kevés az esély.

Eddig egyébként a lejárt szabadalmú gyógyszerek újragyártásánál merült fel az árcsökkentési lehetőség. Ezek száma azonban egyre inkább fogy, a meglévők árait pedig már olyan mértékben licitálták le, hogy azokat nem lehetne tovább csökkenteni – véli Szabó Ferenc, a Hungaropharma Gyógyszerforgalmazó Zrt. vezérigazgatója. Ráadásul a jelenlegi euróárfolyam és a gazdasági helyzet szintén nem az árcsökkentésnek kedvez.

Sokan már az áremelkedésre is immunisak

Egyes vélemények szerint sajnos kiszámíthatatlan következményei lehetnek az áremelkedésnek, hiszen most még a nehéz gazdasági helyzet is közbeszól. A szakembereknek nincsenek erre vonatkozóan jóslatai, hiszen nem volt még ehhez hasonló helyzet a közelmúltban. Más vélemények szerint pedig hiába árérzékeny a magyar fogyasztó, a betegek szinte már immunisak a gyógyszerár-emelkedésre - tehát most sem lehet jelentős forgalomváltozásra számítani a patikákban pusztán az áremelkedés miatt.

Erdős Éva háziorvos szerint azonban félő, hogy több beteg nem fogja rendesen szedni a gyógyszereit. Valahol ugyan csak egy-kétszáz forint a különbség, de idősebb korban nagyon ritka, hogy csak egy gyógyszert kelljen szedni. Tehát az áremelkedés tömegeket érinthet érzékenyen, miután a leggyakoribb betegségek gyógyszereiről van szó.

Sok betegnél a gyógyszerfegyelem így is hagy kivánnivalót maga után. "Rengetegszer tapasztaljuk, hogy a betegek nem szedik rendszeresen a gyógyszert - főleg olyankor, ha annak elhagyása nem okoz közvetlen fájdalmat, rossz érzést. Sokan nem szedik be például a vérnyomást szabályozó készítményeket, mert a magas és alacsony vérnyomás nem mindig jár tünetekkel. Hosszú távon azonban váratlan következményei lehetnek a gyógyszerelhagyásnak" - mondta lapunknak a doktornő.

Vannak gyógyszerek, melyek rendszertelen szedése, elhagyása életveszélyes, vannak, melyeknél ez "csak" kellemetlenséget okoz (például az agyfényezők esetében). Ugyan most nagyon széles a megdrágult orvosságok spektruma, ezzel együtt érdemes orvosunknál vagy gyógyszerészünknél érdeklődni, mennyire helyettesíthető az adott szer, ha semmi esetre sem bírja el pénztárcánk a drágulást.

Gábor Fanni

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!