5p

A pénzügypolitika Wayne Gretzkyje - e meglehetősen hízelgő, ugyanakkor komoly várakozásokat is tükröző jelzőt illesztette a londoni City és a brit sajtó Mark Carneyra, a Bank of England hétfőn munkába álló új, kanadai illetőségű kormányzójára.

Gretzky, az 1990-es évek kanadai jéghoki-legendája és Carney személyes sikereinek összehasonlítása sokak szerint nem túlzás.

A 48 éves, halk szavú kanadai bankárról szólva a brit jegybank élére őt kiválasztó brit pénzügyminiszter sem takarékoskodott a felsőfokú jelzőkkel, amikor tavaly novemberben a londoni parlamentben bejelentette Carney kinevezését. George Osborne akkori szavai szerint Mark Carney "egész egyszerűen a legjobb, legtapasztaltabb és legképzettebb szakember az egész világon arra, hogy elláthassa a Bank of England kormányzói feladatát".

Carney a Goldman Sachs befektetési bankcsoportnál töltött be vezető tisztségeket, majd idén tavaszig a kanadai jegybank kormányzója volt.

Álláshirdetéssel jött a kanadai

A Bank of England élére - az intézet több mint három évszázados történetében először - a brit kormány álláshirdetéssel keresett új kormányzót; a hirdetés a The Economist című brit gazdasági-politikai folyóiratban jelent meg szeptember közepén. Mindemellett komoly meglepetést keltett az is, hogy külföldi jelöltre esett a választás.

Mark Carney kanadai állampolgár, ám mivel Kanada egyike azoknak a nemzetközösségi tagállamoknak, amelyek a brit uralkodót ismerik el államfőjüknek, a Bank of England új kormányzója hivatalosan brit alattvalónak számít.

Carney személyében valóban a világ egyik legtekintélyesebb és legelismertebb jegybanki vezetője kerül a Bank of England élére. A globális pénzügyi elemző közösség jórészt az ő szakavatott irányításának tudja be, hogy a kanadai bankrendszer - sok más fejlett ipari gazdaság, köztük Nagy-Britannia bankrendszerétől eltérően - a pénzügyi válság mélypontján sem szorult állami tőkejuttatásra, és a kanadai gazdaság is viszonylag jó állapotban vészelte át a külső sokkokat.

Ebben része volt annak is, hogy a kanadai bankszektor - az "innovatív" és akkor még jórészt kiismerhetetlen kockázatú pénzügyi termékekkel kísérletező amerikai és európai befektetési bankokkal éles ellentétben - tartotta magát a régi vágású, prudens banki működési eljárásokhoz.

Így amikor a pénzügyi válság az elmúlt évtized második felében elhatalmasodott, és Carney vezényletével a kanadai jegybank a monetáris politika ütemes enyhítésébe kezdett, e monetáris transzmissziós gépezet - Európával ellentétben - működött is, vagyis a kanadai kereskedelmi bankrendszer saját erejéből el tudta látni megfelelő likviditással a reálgazdaságot, és nem volt szükség arra, hogy ezt a jegybank tegye.

Ehhez képest Carney szinte egy másik bolygóra érkezik, amikor hétfő reggel belép a Bank of England Threadneedle Street-i főbejáratán.

2009-

A brit jegybank 2009 márciusa óta 0,5 százalékos történelmi mélyponton tartja alapkamatát, és e rendkívül enyhe kamatpolitikát ugyanabban a hónapban - alapítása, vagyis 1694 óta első ízben - mennyiségi enyhítési ciklussal is kiegészítette. Az eddig végrehajtott 375 milliárd fontos - több mint 130 ezer milliárd forintos - gazdaságösztönző célú pénzinjekcióval a Bank of England az éves brit hazai össztermék 20 százalékánál nagyobb értékű új likviditást juttatott a reálgazdaságba, ám az nemigen tűnik hálásnak ezért.

A Capital Economics az új jegybankkormányzó érkezése elé időzített helyzetértékelésében kimutatta, hogy a brit hazai össztermék (GDP) még mindig csaknem 3 százalékkal elmarad a pénzügyi válság előtt mért csúcsértékétől, miközben az amerikai gazdaság teljesítménye már 3 százalékkal meghaladja azt. A ház számítási modellje szerint, ha a brit gazdaság a válság előtti ütemekben növekedett volna az utóbbi öt évben, akkor a GDP nominálértéken 12 százalékkal lenne magasabb a jelenlegi szintnél.

Carney elődje, Sir Mervyn King vegyes értékelésekkel távozik a Bank of England éléről. Sir Mervyn hozzáértését és szakmai integritását senki nem vonja kétségbe, mégis elválaszthatatlanul az ő jegybanki kormányzói időszakához kapcsolódik a City befektetési banki ágazatát is súlyosan érintő globális pénzügyi válság, és különösen annak nagy-britanniai bevezető epizódja, a Northern Rock jelzálog-kölcsönző 2007 őszi összeomlása, amelyet bankroham követett. Becslések szerint a 2007 szeptemberének közepén kezdődött rohamban - amelyhez fogható Nagy-Britanniában a XIX. század közepe óta nem volt - az eredeti 24 milliárd font lakossági betétállományból néhány nap alatt legalább 3 milliárd fontot kivettek az ügyfelek.

A 2008 végére kiteljesedett bankválság - tekintettel a londoni City túlsúlyára a brit gazdaságon belül - aránytalan terhet rótt a brit költségvetésre. A bankmentésre fordított tőkeinjekciók következményeként békeidőben példátlan, 11,2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal adta át a Munkáspárt vezette előző brit kormány az elvesztett 2010-es választások után a kincstárat az új konzervatív-liberális koalíciónak.

A folyamatosan recessziós vagy ahhoz közeli brit gazdasági környezetben a költségvetési konszolidáció sem halad az eredetileg tervezett ütemben, és emiatt Nagy-Britanniától már két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service és a Fitch Ratings is megvonta az elit "Aaa/AAA" államadós-besorolást.

Ezt tetézte egy tavalyi botrány, miután lelepleződtek egyes manipulációk a globális nagybani likviditáspiac irányadó kamatlába, a Libor - a londoni bankközi kamat - kialakításában, és rendre kérdések merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy a Sir Mervyn King vezette jegybank mindezt miért nem látta előre.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!