A Capital Economics szerint több ok magyarázza, hogy az euró az euróövezeti problémák ellenére miért maradt erős a dollárral szemben. Az egyik a valutauniós és az amerikai jegybanki kamatszint között várt különbség; az eurójegybank (EKB) alapállása keményebb, mint az amerikai Federal Reserve-é, ami egyértelműen az eurót támogatja.
Mindeközben a dollárra erősebb lefelé ható nyomás nehezedik, tekintettel az amerikai folyómérleg-hiányra, valamint az amerikai költségvetési helyzettel kapcsolatos aggodalmakra.
A Capital Economics szerint az a terjedő nézet is az eurót segíti, hogy Görögország és esetleg más gyenge helyzetű tagok rendezett körülmények közötti kilépése "egészségesebbé" teheti a valutauniót. A ház elemzői szerint azonban ez a derűlátás az euróövezeti válságkezelés eddigi "hevenyészett" jellegét tekintve "enyhén szólva is korai", és úgy tűnik, hogy a piacok egyelőre nem veszik komolyan számításba az euróövezet szétesésének lehetőségét.
Mindezek alapján a cég azzal számol, hogy az euró a jelenlegi, 1,45 dollár körüli szinten zárja az idei évet, sőt a köztes időszakban akár ennél erősebb is lehet.
Az elemzés szerint azonban a tartósan erős euró "súlyos csapást jelent" az euróövezet egészének kilátásaira, mivel nem csupán a "már most is versenyképtelen" perifériális tagállamok növekedését hátráltatja még inkább, de a vezető tagországok exportjának élénkülését is lassítja. A Capital Economics szerint az euró legutóbbi erősödése máris a német exportnövekedés meredek lassulását vetíti előre.
Így az euróövezet egyik potenciális reményforrása - vagyis az euró meredek árfolyamgyengülése - halványulni látszik, olyan egyéb tényezőkkel együtt, mint az erőteljes világgazdasági növekedés vagy az esetleges határozott fellépés a gazdaságpolitikai döntéshozók részéről. Ebben a helyzetben egyre nehezebb elképzelni, hogy mi mentheti meg az eurót - vélekedtek szerdai elemzésükben a Capital Economics szakértői.
MTI