Noha Magyarországon nincs kereslet oldali nyomás, az MNB kénytelen kiváró kamatpolitikát folytatni, mivel az európai adósságválság következtében az ország kockázati megítélése romlik és gyengül a forint árfolyama, valamint inflációt gerjesztenek a kormányzati intézkedések - mondta Csermely Ágnes. A bejelentett adóintézkedések nyomán jövőre az infláció megközelíti az 5 százalékot, majd 2013-tól csökken - tette hozzá.
A gazdasági növekedés érdekében biztosítani kell a pénzügyi közvetítői rendszer hatékony működését - hangsúlyozta. Csermely Ágnes ismertette az MNB friss előrejelzését, amely szerint a háztartások csak 2013-től lesznek nettó hitelfelvevők - azaz több hitelt vesznek fel, mint amennyi kölcsönt törlesztenek -, a vállalkozások pedig 2012 végétől kerülhetnek ebbe a pozícióba.
Az idei kormányzati intézkedések - a magánnyugdíjpénztári hozamok kifizetése, EU-bíróság áfa-visszatérítési ítélete - nyomán a GDP 3,5 százalékának megfelelő fiskális impulzust kapott a gazdaság, ebből a lakosságnak 2,3 százalék, a vállalati szférának 1,2 százalék jutott - mondta Csermely Ágnes. Véleménye szerint a kormánynak a kereslet ösztönzésére nincs mozgástere, mivel ebben az esetben az adósságpálya kockázatosabbá válik, ezért a gazdasági növekedés csak exportvezérelt lehet.
Ugyanakkor a gyenge forintárfolyam mind a háztartások, mind a vállalati szektor devizaadósságát növeli, amivel együtt jár a bankszektor eredményének további romlása - mondta. Hozzáfűzte, hogy az ország adósságának 45 százaléka devizában van, a gyengébb forint ezt az adósságot is növeli, s a kormány adósságcsökkentési programját ássa alá.
MTI