Az ipar belföldi értékesítési árai februárban az előző havihoz viszonyítva 0,8 százalékkal emelkedtek, míg a 2009 februárival összehasonlítva nem változtak. Februárban a negyedik egymást követő hónapban nem csökkentek a belföldi termelői árak, míg az éves összevetésű stagnálásban a tavaly februári, viszonylag jelentős, 6,1 százalékos áremelkedésből eredő magas bázis is szerepet játszott. A ipar belföldi értékesítési árainak múlt havi emelkedését a vegyi anyagok és termékek 2,7 százalékos emelkedése húzta meg, alapvetően a műanyag-alapanyagok 4,7 százalékos drágulásából eredően, míg a kőolajfeldolgozásban is 1,9 százalékkal nőttek az árak. Éves összevetésben is ez a két szektor regisztrált kiemelkedő termelői áremelkedést belföldön, rendre 9,6, illetve 13,9 százalékkal. Az élelmiszerek - az ital és dohányárut is beleszámítva - termelői ára februárban nem változott és 3,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
A fogyasztási cikkek belföldi termelői ára februárban 0,1 százalékkal elmaradt az előző havitól, 1,7 százalékkal csökkent egy év alatt. A csökkenés a tartós fogyasztási cikkek 0,5 százalékos havi és 1,1 százalékos éves termelői áremelkedésének dacára következett be. A beruházási javak belföldi termelői ára egyedül februárban 0,4 százalékkal tovább emelkedett, de éves összehasonlításban 2007 szeptembere óta először csökkent, 1,1 százalékkal.
Az ipari exportértékesítés árai a januárinál 0,9 százalékkal voltak magasabbak februárban, a tavaly februárinál ugyanakkor 5,4 százalékkal alacsonyabbak voltak. Az exportárak éves csökkenésében a 10 százalékos növekedést mutató tavaly februári bázisadat is szerepet játszik, másrészt a forint 9,2 százalékos erősödése az euróval és 15,1 százalékkal a dollárral szemben. A gyógyszerek és vegyi anyagok export termelői árai februárban is átlagon felül emelkedett 2,6, illetve 3,5 százalékkal, éves szinten viszont a gyógyszerek 11,5 százalékkal kerültek kevesebbe, de a vegyi anyagok 8,5 százalékkal drágultak. A kivitelben jelentős súllyal szereplő számítástechnikai és elektronikai termékek és a villamos berendezések átlagos, vagy ahhoz közeli áremelkedést regisztráltak az előző hónappal összevetve. A gépgyártás exportárai februárban stagnáltak és éves összehasonlításban az átlagosnál kisebb, 3,5 százalékos exportár csökkenést szenvedtek el, míg a járművek és alkatrészek exportárai a februári 0,5 százalékos emelkedés ellenére is 6,1 százalékkal alatta maradtak a tavaly februárinak.
MTI