A közlemény szerint a mutató emelkedésének fő okai leginkább a pozitív gazdaságpolitikai várakozásoknak, a közterhek várható csökkenésének, valamint a vevői kapcsolatok javulásának tudható be. Megjegyzik, hogy az index utoljára 2006 első negyedévében érte el ezt az értéket: az akkori országgyűlési választásokat megelőzően voltak utoljára ilyen pozitívak a kis- és középvállalkozások.
A felmérés 700 vállalkozás megkérdezésével március 9. és 16. között készült. Eredményei szerint a kkv-k 46 százaléka véli úgy, hogy a kormány kifejezetten vállalkozásbarát politikát fog folytatni, szemben az előző negyedév 25 százalékos értékéhez képest, miközben 8 százalékra csökkent azok aránya, akik szerint a következő egy évben a kormányzati döntések nem lesznek kedvezőek a vállalkozások számára.
A megkérdezett vállalkozások 63 százaléka várja a vállalkozásokat sújtó közterhek csökkenését, de legalábbis stagnálását. A megkérdezett vállalkozások csupán 27 százaléka prognosztizálja, hogy növekedni fognak a cégeket sújtó közterhek. Jelentősen hatott a kkv bizalmi index emelkedésére a vevői kapcsolatok alakulása, ezen belül is a vevői fizetések határidejének változását ítélik meg pozitívan a kkv-k. A megkérdezett kkv-vezetők szerint az eddigi 34 napos vevői fizetési határidő egy éven belül 30 napra változhat, ennek köszönhetően csökkenhet a vállalkozások által finanszírozandó időtáv, ezzel együtt pedig a forgóeszköz igény.
MTI/Menedzsment Fórum