Demján szerint be kell fagyasztani a béreket
Magyarországot felkészületlenül érte a pénzügyi válság, sebezhetőbbek vagyunk, mint bármelyik Uniós tagállam. Járai Zsigmond szerint ezért feltehetőleg a válság hatásai keményebbek lesznek, mint más országokban. A pénzügyi krízist pedig gazdasági válság követheti. Amikor olcsó pénz volt a világban, akkor azt arra használtuk, hogy növeljük az állami kiadásokat, ahelyett, hogy stabilizáljuk a gazdaságot, és végrehajtsuk a szükséges reformokat. Ma nincsenek tartalékaink a káros hatások kivédésére.
Világos, hogy az elmúlt évek gazdaságpolitikája megbukott, és vele együtt a konvergencia program is, szögezte le Járai Zsigmond. A válság kezelésére tett hazai lépések erőtlenek, elkésettek és gyakran szakszerűtlenek, néha kifejezetten mélyítik a válságot, ahelyett, hogy gyengítenék azokat. Szerencsére bízhatunk az Európai Unióban és az IMF-ben, de azért itthon is kellene valamit tenni.
A válságnak valószínűleg még újabb hullámai fognak következni, hitelszűke, csődök, munkanélküliség, a lakossági hitelek bedőlése, és a gazdaság visszaesése. Járai szerint cselekvésre lenne szükség és nem kommunikációra.
A legfontosabb feladat a mostani helyzetben az ország finanszírozhatóságának megőrzése, és a valutaválság elkerülése. Csökkenteni kellene Magyarország finanszírozási igényét és meg kellene szerezni a befektetői bizalmat. Ehhez azonnal át kellene csoportosítani az állami kiadásokat, le kellene faragni a kiadásokból minimum a GDP 4-5 százalékát. Meg kell lépni az elhalasztott a reformokat, a válság ellenére. Elsöpör minket a válság, ha nem csináljuk meg az adó- és járulékreformot, a foglalkoztatás reformját, a szociális rendszereke átalakítását, vélte Járai.
A gazdasági növekedés nem jön el magától, ennek meg kell teremteni a feltételeit. Ha csak várunk, akkor sohasem fog bekövetkezni. Rövid távon a stabilizálás helyett pénzt kel pumpálni a gazdaságba, csak így lehet megmenteni a bankokat, a vállalkozásokat és a munkahelyeket. Ezt a pénzt adócsökkentésből lehet előteremteni, amihez a kiadásokat is igazítani kell. Járai Zsigmond szerint nincs más út.
Demján Sándor: senki sem szeretne 400 forintos eurótDemján Sándor szerint a mostani nemzedék megörökölt egy lehetőséget, hogy az „új feudalizmusból” áttérjen a demokráciába. Ezért most a pénzügyi válság után mélyreható gazdasági válság fog következni. Ha nem tud a nemzet megegyezni egy olyan programba, ami kivezeti a válságból, akkor „azért imádkozom Széchenyi szeleméhez, hogy szakítsa rám az Akadémia mennyezetét”. Ennek szellemében a Vállalkozók Országos Szövetsége nem kér jelenleg adócsökkentést, amivel a fizetőképesség megőrzését kívánják segíteni. Senki nem akar 400 forintos eurót és senki nem szeretne, ha a vagyona a felét érné. Ne örüljünk annak, hogy az Európai Unió segít 5 milliárd euróval, mert azt is vissza kell fizetni, ha felhasználjuk, mondta Demján. Az Unió nem fog jótékonykodni Magyarországgal, amit bebizonyított akkor, amikor a korábbi támogatásoknak csak a töredékét biztosította a felzárkózáshoz. Az Uniónak szüksége van a magyar munkaerőre és egyszerűbb a gyár ide telepítése helyett a magyar munkást és értelmiséget oda vinni.
A VOSZ mindig ellene volt annak, hogy jóléti rendszerváltást hitelből hajtsák végre. Ennek a 2002-es felelőtlenségnek az árát ma is fizetjük. Szükség van azonnali reformokra, mert e nélkül Magyarország lemarad. Arra is szükség van, hogy 2009 júliusáig még nominál szinten se lehessen a béreket emelni. Fontosnak tartotta, hogy a bevétel hiányát ezentúl ne adónöveléssel kívánja megoldani a költségvetés.
A gazdasági kilátások nagyon rosszak, Magyarország most ott áll, hogy akár 3-4 százalékos gazdasági visszaesés lehet, és a forint leszakadása miatt még magasabb infláció következhet be. Ezért mindenki legyen türelemmel egy félévig, addig senkinek nem kell semmit ígérni. Ez a biztonság keresésének alapfeltétele. Másrészt szükség van a vállalatok számára egy 7-800 milliárd forintos hitelcsomagra, hogy ne omoljanak össze, különben sok százezres munkanélküliséggel számolhatunk - jelentette ki Demján Sándor.
Varga M István