3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Közel húszmilliárd dollár kártérítésre perelnek két - egy működő és egy már megszűnt - osztrák bankot, valamint ismert osztrák bankárokat a Madoff-ügyben az Egyesült Államokban.

A károsultak képviselője, Irving Picard az Egyesült Államokban pénteken benyújtott keresetében azzal gyanúsítja a már megszűnt Bank Medici osztrák tulajdonosnőjét Sonja Kohnt, hogy kulcsszerepet játszott Bernard Madoff csalásaiban. A Picard azt állítja, hogy a Bank Austriát és olasz anyabankját, az UniCreditet is felelősség terheli az ügyben.

Hétfői osztrák sajtójelentések szerint a keresetben vádolják Gerhard Randát a Bank Austria korábbi vezetőjét, Stafan Zapotockyt a Bécsi Tőzsde volt első emberét, volt Bank Austria-igazgatót és Alessandro Profumót, az UniCredit korábbi vezérigazgatóját is.

Kohn és a Bank Austria, illetve az UniCredit egyaránt visszautasították a vádakat, s az amerikai csaló áldozatainak tekintik magukat. Az UniCredit közölte, hogy "a lehető leghatározottabban" fel fog lépni a vádak ellen.

Picard szerint Madoff piramisjátékszerű szisztémája nem működhetett volna ilyen sokáig Sonja Kohn nélkül. Az osztrák üzletasszony feladata az volt, hogy Európában szerezzen befektetőket Madoffnak, és Picard állítása szerint összesen 62 millió dollár "kenőpénzt" kapott ezért. A Bank Medici alapítása állítólag azt a célt szolgálta, hogy még több pénzt hajtsanak fel Madoffnak, elsősorban Kelet-Európában, ahol Kohn jó kapcsolatokkal rendelkezett.

Miután 2008-ban az Egyesült Államokban fény derült Madoff befektetési csalásaira, ismertté vált, hogy a Bank Austria "Primeo" befektetései alapjai is nagy összegeket vesztettek el. Az amerikai ügyvéd állítása szerint ugyanakkor 50-60 millió eurót kerestek a Madoffhoz fűződő üzleti kapcsolaton. Az alapok létrehozásában állítólag szerepe volt Sonja Kohnnak is, az Európa keleti felében terjeszkedni akaró Bank Austriának pedig kapóra jöttek befektetési ajánlatai. Habár a Bank Austria csak kisebbségi tulajdonosa volt a Bank Medicinek, az Picard szerint gyakorlatilag a Bank Austria befektetőjeként működött.

A Madoff-ügy folyományaként tavaly állami ellenőrzés alá vont, majd banki működési engedélyétől megválni kényszerülő Bank Medici ellen nyújtottak már be kártérítési kereseteket Ausztriában is. A magánbanknak háromnegyed részben Sonja Kohn, negyedrészben a Bank Austria volt a tulajdonosa. Az üzletasszony ellen több országban indult nyomozás, többek között pénzmosás és csalás gyanújával.

A Bank Austriát ugyancsak perelték már Ausztriában is kártérítésért a Primeo befektetési alapok miatt, mindeddig sikertelenül. A felperesek szerint a bankot felelősség terheli a pénzük elvesztése miatt. A bíróság azt állapította meg, hogy a pénzintézetet nem terheli felelősség Madoff magatartásáért. A felperesek ügyvédje most úgy látja, hogy az amerikai beadvány erősítheti az esélyeiket.

Bernard Madoff összesen 65 milliárd dolláros kárt okozott befektetők széles körének. Áldozatait piramisjátékra emlékeztető Ponzi-trükkel csapta be: látszatbevételeket produkált nem létező tőzsdei ügyletekből, miközben a korábbi befektetők magas hozamát az új áldozatok pénzéből fizette ki. Az üzletembert 150 évnyi börtönbüntetésre ítélték az Egyesült Államokban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!